Gjërat e mërzitshme që nuk duhet të bëni më në Facebook


Ka disa veprime që duhet t’i ndalojmë së bëri në Facebook. Edhe pse, tashmë pothuajse të gjithë jemi të varur prej tij dhe kur bëjmë një foto, mendimi ynë i parë është që ta postojmë atë në rrjetet sociale, për të parë se sa pëlqime do të marrim. Ndonjëherë kjo sjellje mund të bëhet vërtet shqetësuese apo e padurueshme.

Këto janë 10 gjërat që nuk duhet t’i bëni në Facebook…

1) Freskimet që nuk i interesojnë askujt

E çfarë mund të thuash për freskimet e statuseve të prindërve të rinj! Shpesh, nën “kthetrat” e entuziazmit për përvojën e re, ata informojnë vazhdimisht për çdo gjë miqtë e Facebook-ut për fëmijën e tyre të vogël.

2) Etiketimet e tepërta

Ky është momenti i duhur që t’u jepni fund etiketimeve, duke përfshirë persona që kanë të bëjnë pak ose aspak me postimin e publikuar. Kur vjen fundi i vitit, ne e gjejmë veten në foto me shishe shampanje e fishekzjarre, ndoshta edhe ne që jemi “abstenus”.

3) Shkrimet në mënyrë enigmatike

Të publikosh fraza enigmatike, që nuk përmbajnë asnjë informacion është acaruese. Për shembull një e tillë do të ishte: “ditë e paharrueshme”. Janë përditësime të cilat fshehin vetëm shpresën që ndokush të pyesë se çfarë ka ndodhur.

4) Përdorimi i hashtag

Ju duhet të ndaloni artikulimin e fjalëve me hashtag, që në fakt, shërbejnë me të vërtetë pak në Facebook.

5) Statuset shumë të gjata

Shkrimi i statuseve të gjatë, i detyron të tjerët të çojnë mausin tek fjala “evidento pjesën tjetër”. Nuk ka asgjë më të mërzitshme se sa kjo!

6) Shkrimi në vetën e tretë

Të flasësh për veten në vetën e tretë është me të vërtetë e bezdisshme, sepse fundja nuk po i shkruhet një administratori!

7) Dërgimi i ftesave për të luajtur në Facebook

Të ftosh të gjithë miqtë për të luajtur lojërat e Facebook, për të marrë dhurata apo “jetë” të reja është me të vërtetë një gjë shqetësuese. Nëse nuk ia dilni dot vetë mbanë, atëherë kjo do të thotë që ju jeni të paaftë ose është koha për të ndryshuar aplikacion.

8) Shkrimi i historive pa i njohur

Pjesa më e madhe e publikimit të statuseve me karakter historik nuk janë të bazuara në njohuritë personale. Ato janë plagjiaturë nga web-i. Ata që thonë të kundërtën, përveçse janë gënjeshtarë, janë edhe kopjacë.

9) Ngacimi apo përshëndetja e personave në Facebook që nuk i njihni.

Vetëm sepse i ekziston si buton, nuk do të thotë që duhet ta shtypni patjetër.

/ScoopWoop

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale