Gazetarja britanike ka sjellë pasionin dhe vendosmërinë e saj në Shqipëri - Business Magazine Albania

Gazetarja britanike ka sjellë pasionin dhe vendosmërinë e saj në Shqipëri

Foto nga: Jutta Benzengerb Klosi

Në një botë ku çështjet sociale mbeten shqetësimet kryesore, gazetarë si Alice po bëjnë diferencën. Udhëtimi i saj drejt suksesit është një shembull frymëzues, se si ndjekja e pasionit tuaj mund të çojë drejt suksesit, edhe kur udhëtimi është i vështirë. Gatishmëria e saj për të marrë rreziqe dhe për të ndjekur ëndrrat e saj, edhe kur të tjerët nuk besonin në të, është një mësim për të gjithë ne.

Që në moshë të re, Alice e kishte pasion shkrimin, por prindërit e shtynë drejt studimeve për drejtësi. Ajo punoi si asistente ligjore për një kohë të shkurtër, përpara se të fillonte punë në një firmë ligjore. Në rolin e saj, ajo shkroi artikuj në lidhje me ndryshimet në ligj dhe çështje të tjera ligjore, por emri i saj nuk u shfaq kurrë në këto punë. Redaktori i saj, i cili punonte në një gazetë kombëtare e njohu talentin e saj dhe i dha mundësinë të shkruante me emrin e saj. Artikujt e Alice, të cilët përqëndroheshin në çështje sociale u bënë të njohura dhe ajo fitoi rubrikën e saj.

Artikulli u publikua në faqen 62 të numrit 31 të revistës Business Magazine Albania. Ju mund Abonoheni dhe të Shfletoni Këtu nr. 31 të saj.

Pavarësisht suksesit, Alice nuk ishte e kënaqur me punën e saj të përditshme dhe u detyrua të largohej për të ndjekur pasionin e saj me kohë të plotë. Ajo nuk kishte para të kursyera dhe as laptop, por punonte shumë, trokiste në dyer dhe kërkonte punë. Pas një muaji punë, ajo fitoi mjaftueshëm sa për të paguar qeranë e saj dhe për të blerë një laptop. Që atëherë, Alice ka punuar për media në Shqipëri, Bruksel dhe BBC. Ndonëse rrugëtimi i Alice drejt suksesit nuk ishte i lehtë, ajo ka gjetur përmbushjen duke bërë atë që do.

Lexoni artikullin e plotë në Botimin 31 të Business Magazine!

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0