Gabimi më i madh që bëjmë me paratë - Business Magazine Albania

Gabimi më i madh që bëjmë me paratë


Një nga gabimet më të mëdhaja që mund të bëni me paratë është të krahasoni të ardhurat tuaja me ato të dikujt tjetër. Nëse bëni $50,000 në vit dhe unë ju pyes:”Hej, si shkon puna?” Dhe ju përgjigjeni: “Epo mirë, le të themi mirë.” Kjo ndodh sepse ju po krahasoni fitimet tuaja me ato të të tjerëve. Krahasuar me çfarë?

Ky është një veprim i gabuar që nuk duhet bërë.

Ajo çfarë duhet të shikoni është potenciali juaj dhe potenciali për të fituar më shumë para. Nëse do të shikoni sasinë e parave që ka në këtë planet dhe më pas të shihni atë çfarë ju keni do të mendoni: ”Unë as që ekzistoj.”

Nëse krahasoni sasinë e parave që fitoni me dikë në Afganistan do të thoni:”Epo, unë jam i pasur.”

Nëse nuk keni para mjaftueshëm kjo është e vetmja gjë që ka rëndësi.

Nëse nuk keni para mjaftueshëm që:

• të kujdeseni për familjen tuaj

• të zgjeroni biznesin tuaj

• te shkoni atje ku doni kur të doni

Kur shikoni një faturë në restorant ose kur shikoni menunë në restorant dhe çmimet ju thoni:”Nuk më besohet që kjo gjë kushton kaq shumë para!”

Nëse po ankoheni për çmimet atëherë ju nuk keni para mjaftueshëm dhe pikë.

Nëse doni të kuptoni vlerën e parasë dhe si t’a shumëfishoni atë, si t’a mbani, si ta fitoni atëherë shikoni eksperiencën tuaj kur bleni diçka, kur bleni ushqim, kur uleni në restorant, kur bleni online apo ku bleni një makinë; A janë shumë të shtrenjta? Nëse po, atëherë ju nuk po punoni fort për të patur para.

/BusinessInsider

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0