Gabimi më i madh që bëjmë me paratë


Një nga gabimet më të mëdhaja që mund të bëni me paratë është të krahasoni të ardhurat tuaja me ato të dikujt tjetër. Nëse bëni $50,000 në vit dhe unë ju pyes:”Hej, si shkon puna?” Dhe ju përgjigjeni: “Epo mirë, le të themi mirë.” Kjo ndodh sepse ju po krahasoni fitimet tuaja me ato të të tjerëve. Krahasuar me çfarë?

Ky është një veprim i gabuar që nuk duhet bërë.

Ajo çfarë duhet të shikoni është potenciali juaj dhe potenciali për të fituar më shumë para. Nëse do të shikoni sasinë e parave që ka në këtë planet dhe më pas të shihni atë çfarë ju keni do të mendoni: ”Unë as që ekzistoj.”

Nëse krahasoni sasinë e parave që fitoni me dikë në Afganistan do të thoni:”Epo, unë jam i pasur.”

Nëse nuk keni para mjaftueshëm kjo është e vetmja gjë që ka rëndësi.

Nëse nuk keni para mjaftueshëm që:

• të kujdeseni për familjen tuaj

• të zgjeroni biznesin tuaj

• te shkoni atje ku doni kur të doni

Kur shikoni një faturë në restorant ose kur shikoni menunë në restorant dhe çmimet ju thoni:”Nuk më besohet që kjo gjë kushton kaq shumë para!”

Nëse po ankoheni për çmimet atëherë ju nuk keni para mjaftueshëm dhe pikë.

Nëse doni të kuptoni vlerën e parasë dhe si t’a shumëfishoni atë, si t’a mbani, si ta fitoni atëherë shikoni eksperiencën tuaj kur bleni diçka, kur bleni ushqim, kur uleni në restorant, kur bleni online apo ku bleni një makinë; A janë shumë të shtrenjta? Nëse po, atëherë ju nuk po punoni fort për të patur para.

/BusinessInsider

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale