Gabimet që bëjmë më shpesh në vendin e punës


Studimet kanë treguar se produktiviteti në punë rritet, kur marrdhëniet janë të mira. Por, shpesh na ndodh që pa qëllim të bëjmë gabime, të cilat mund t’i kalojmë pa i vënë re. Këto gabime ndoshta nuk mund të jenë shumë të mëdha, por tek njerëzit detajistë mund të duken paksa të tepruara. Në këtë artikull do të lexoni disa nga gabimet dhe mënyrën se si duhet t’i menaxhoni ato:

Harroni emrat
Rekomandohet që t’i thërrisni njerëzit në emër që nga momenti që i takoni, sepse në këtë mënyrë ju do ta memorizoni më mirë emrin dhe njëkohësisht do të tregoni respekt për personin tjetër.

Nuk sillni ushqime
Nëse do të bësh diçka të mirë për kolegët dhe të fitosh reputacionin si “njeri i mirë”, sill disa ushqime të mira dhe ndaji me ta.
Nuk është e thënë të gatuash vetë për ta. Edhe disa biskota të blera bëjnë punë. Dhe nëse kjo bëhet traditë për të gjithë ekipin, asnjëherë nuk do të ndiheni të uritur gjatë punës.

Keni ndrojtje për të shtuar kolegët në rrjetet sociale
Nëse dëshironi të mësoni më shumë për kompaninë ku punoni dhe të lidheni me kolegët, duhet të zbuloni më shumë për interesat dhe arritjet e tyre. Në këtë mënyrë, ju do të gjeni pika të përbashkëta apo tema për të nisur një bisedë. E rëndësishme është të mos merreni me thashetheme.

Lexo: Si të reagoni kur bëni gabime në punë?

Flisni shumë
Sigurisht, do të ishte e shkëlqyer nëse kolegët do të pëlqenin menjëherë, por nëse jeni këmbëngulës do t’i largoni ata nga vetja. Studiojini mirë ata që punojnë me ju. Duhet të zhvilloni një mënyrë për të komunikuar me çdo person, sepse disa janë më të afrueshëm, e të tjerë më pak. Mos u përpiq të bësh miq menjëherë. Mos ndaj shumë detaje personale, të tilla biseda nuk është mirë të zhvillohen në punë.

Nuk bëni komplimente
Nëse jepni komplimente të sinqeta për aftësitë dhe talentet e kolegëve, pa bërë lajka, ju do të vlerësoheni si një njeri i hapur dhe i mirë. Dy gjërat më të rëndësishme janë sinqeriteti dhe thjeshtësia. Dhe është më mirë të shmangni komplimente që mund të keqkuptohen. Komplimenti për punën e kolegëve dhe komplimenti për ngjyrën e syve të tyre janë 2 gjëra shumë të ndryshme.

Kujdes me gjuhën e trupit
Gjuha e trupit është shumë e rëndësishme në çdo komunikim. Ne pa dashur mund të dërgojmë sinjale të gabuara te kolegët. Këto sinjale i bëjnë ata të ndalojnë komunikimin me ne në një mënyrë shoqërore. Nëse dëshironi të lini një përshtypje të mirë tek njerëzit me të cilët komunikoni, veproni kështu: Shikojeni në sy personin me të cilin flisni, rrini drejt kur komunikoni, buzëqeshni me mirësjellje, mos bëni shenja identifikuese…

Bright Side

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale