Ftohje dhe ngrohje me kondicionerët inverter: Kurseni para dhe energji elektrike

kondicionerët inverter
  1. Prej një dekade kondicionerët janë shndëruar në pajisjen standarde që përdoret për të përmbushur nevojat e ngrohjes dhe ftohjes. Nga viti në vit kërkesa për kondicionerë po rritet, kështu që mund të gjejmë  kondicionerë të ndryshëm duke nisur nga çmimi, fuqia ose kapaciteti apo dhe efikasiteti energjetik, marka të shumëllojshme, pra larmishmëria e zgjedhjes është e madhe.

Kjo është arsyeja pse ju duhet të hulumtoni në treg me kujdes përpara se të vendosni për një produkt përkatës.

Teknologjia e kondicionerëve inverter ju lejon të ftohni dhe të ngrohni hapësirën tuaj me të njëjtën pajisje, duke mos bërë investime të mëdha, si dhe punë ndërtimtarie shtesë në apartamentin ose shtëpinë tuaj.

Sipas një studimi të bërë në territorin tonë, mënyra më ekonomike e ngrohjes gjatë periudhës së dimrit është ngrohja me ndihmën e një kondicioneri inverter. Ngrohja me energji elektrike, për shkak të kostos ende pjesërisht të ulët të energjisë elektrike, madje edhe në krahasim me ngrohjen me dru, është më ekonomike. Kjo sigurisht nuk vlen për të gjithë ngrohësit elektrikë që mund të gjenden në treg, por vetëm për kondicionerët inverter.

Zgjidhjet e ftohjes dhe ngrohjes nga Daikin, klasifikohen si pajisje me efikasitet më të lartë energjetik në treg. Me një theks në energjinë e rinovueshme dhe kursimet falë teknologjisë sonë inverter, ju përfitoni nga një zgjidhje e plotë që ofron lehtësi të jashtëzakonshme pa rritur faturën tuaj të energjisë elektrike.

Temperatura konstante për rehati dhe mirëqenie të vazhdueshme

Kondicionerët Daikin janë të pajisur me teknologji speciale inverter për të parandaluar humbjen e energjisë duke kontrolluar në mënyrë efektive modulimin e kompresorit. Në vend që të shpenzojë energji shtesë duke ulur dhe rritur vazhdimisht temperaturën, inverteri rregullon shpejtësinë e motorit në mënyrë që të funksionojë vazhdimisht dhe të jetë më efikas. Kjo zvogëlon konsumin e energjisë deri në 30%.

Krahas kësaj, kondicionerët Daikin kanë sensorë të integruar për detektimin e lëvizjes, të cilat përfshijnë mënyrën e kursimit të energjisë kur dhoma është e zbrazët. Kjo i bën më ekonomik sesa sistemet tjera dhe një zgjedhje më të mirë për ftohje dhe ngrohje për një kohë të gjatë.

  Termoizolimi është i rëndësishëm

Termoizolimi i shtëpisë suaj dhe dritaret e saj luajnë një rol të rëndësishëm në kursimin e energjisë elektrike. U – vlera ose koeficienti i transferimit të nxehtësisë, tregon se sa energji humbet përmes një elementi të caktuar të një objekti, si për shembull dritarja. Sa më e ulët të jetë vlera – U, aq më i mirë është kursimi i energjisë së këtij elementi. Mbyllja e dyerve mund të bëjë mrekulli!

Mirëmbajtja e rregullt është thelbësore

Shërbimet dhe mirëmbajtja e rregullt është veçanërisht e rëndësishme, prandaj ja vlen të shikoni periudhën e garancisë dhe të siguroheni që kondicionerit i bëhen shërbimet e nevojshme edhe pas blerjes.

Me kondicionerët inverter nga Daikin jeni të përgatitur për të gjitha stinët.

Për më shumë informacione vizitoni www.daikin.al

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale