Vasil Naçi, mentori që mblodhi dhe frymëzoi 2000 njerëz me “Rruga drejt Suksesit”


Pas suksesit që pati vitin e kaluar “Rruga drejt suksesit” u rikthye në datën 9 Nëntor në Pallatin e Kongreseve, prezantuar nga Vasil Naçi. Mbi 2000 persona, mes tyre dhe BusinessMag, patën mundësinë për të mësuar, për t’u motivuar dhe për t’u zgjuar nga monotonia e përditshmërisë në atë trajnim ndryshe nga ata që jemi mësuar të shohim, duke na sjellë në mend folësit më të njohur ndërkombëtarë në Shqipërinë tonë të vogël.  

Njerëz nga fusha të ndryshme u bënë bashkë për të ndjekur nga afër këtë seminar, ku përveç pjesës së prezantimit pati dhe ushtrime të ndryshme, ku gjithsecili mund të reflektonte për rrugën që duhet të ndiqte drejt suksesit.

Zgjidhni objektivat kryesore për jetën tuaj, përkushtojuni atyre dhe në këtë mënyrë do të shkoni drejt lumturisë. Krijoni një rutinë efektive dhe mësoni sesi të menaxhoni kohën tuaj. Jepuni prioritet gjërave që ju çojnë më shpejt drejt suksesit dhe hiqni dorë nga veset që ju shpërqëndrojnë,” u shpreh ai.

Naçi, president dhe CEO në Agna Grup na prezantoi:

 • 7 kolonat bazë të suksesit (shëndeti, dashuria, urtësia, dëshira, aftësia, besimi, disiplina)
 • rëndësinë që ka “Ju-ja” në jetën tonë
 • triodën e fuqisë emocionale
 • si të realizojmë objektivat tona, sa e rëndësishme është skuadra për të shkuar drejt rezultatit final
 • si të vëmë në zbatim burimet që kemi në dispozicion
 • strategjitë që duhet të ndjekim.

Ai theksoi se jeta është plot me paradokse që e bëjnë më interesant udhëtimin tënd.

 • Cilësi e lartë & çmim i ulët
 • Të punosh fort & të marrësh kënaqësi
 • Edhe vlera & edhe numrat
 • Vetë-disiplinë & argëtim
 • Autonomi & ndërvarësi
 • Ndihmon veten & kur ndihmon të tjerët

Dhe pikërisht është ky paradoks që na çon drejt përmbushjes si njerëz dhe na hap dyert e suksesit.

Vasil Naçi tha: “Largoni bindjet negative dhe krijoni zakone të reja. Me këmbëngulje, pa stres dhe dembelizëm. Qëndroni larg njerëzve negativë, që e mbysin kohën tuaj, rriteni çmimin e qerasë dhe ata do të largohen vetë.

Nëse je i zakonshëm, i dobët apo i mirë me të tjerët, ti nuk ke për të arritur kurrë rezultate,” kjo ishte thirrja që bëri ai.

Një event i jashtëzonshëm, aspak i lodhshëm që zgjati 7 orë na mësoi disa nga hapat kryesorë për ta jetuar jetën më thjeshtë duke marrë më të mirat prej saj.

LËVIZ! Kjo ishte ajo që theksonte më shumë Vasili. Duke lëvizur trupi karikohet dhe ka energjinë e duhur për të vepruar. Cila është mënyra më e mirë për të lëvizur? Këtë na e tregoi vetë ai me kërcimin e tij fantastik që ngriti në këmbë të gjithë Pallatin e Kongreseve.

Ashtu siç thotë dhe Hetem Ramadani: “Heronjtë e së ardhmes nuk janë ata që sakrifikojnë, por ata që jetojnë dhe kontribuojnë për atdheun.” Mesa duket ne e kemi gjetur heroin tonë.

Mbyllja ishte një betim që secili prej nesh i bëri vetes për të ndjekur RRUGËN DREJT SUKSESIT.

Ajo që e bëri më të veçantë dhe më të dashur këtë ngjarje ishte misioni human që ai mbarte. Vlera e mbledhur nga biletat e shitura do të shkojnë për bamirësi. Vasil Naçi mbetet një shembull për t’u ndjekur nga të gjithë shqiptarët.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0