Franchise vs Startup: Cila është më e mira për ju?


Jeni të lodhur duke punuar për dikë tjetër dhe doni të filloni biznesin tuaj, por nuk e dini nëse ju duhet t’a nisni atë nga e para. Më poshtë ju mund të gjeni pro-t dhe kundra-t e franchise dhe startups dhe të vendosni cila është ajo që funksionon dhe ju pështatet më shumë ju.

Avantazhet dhe disavantazhet e një franchise:

Sukses më i madh: Një franchise është një sistem i provuar. Të gjitha franchiset veprojë nën një sistem të përbashkët dhe ata janë përgjegjës vetëm nga dita e tyre në operacionet e përditshme. Gjithashtu, ata marrin të trajnuar në lidhje me linjat e produkteve, marketing, se si të merren me stafin dhe aspekte të tjera të aktiviteteve të tyre të përditshme. Në thelb, ata marrin një mbështetje të vazhdueshme për bizneset e tyre e cila u sjell atyre sukses.

Njohja e markës: Franchises sjell ndërgjegjësimin e markës që nga dita e parë. Prandaj, konsumatorët do të kenë informacione në lidhje me produktet tuaja dhe në këtë mënyrë do të rriten shitjet tuaja. Duke blerë një franchise, në të vërtetë jeni duke blerë një biznes që është i gatshëm dhe duke ju pritur për të filluar.

Tarifat: Ka një tarifë për blerjen e franchise dhe tarifa të vazhdueshme që ju duhet t’i paguani franshizuesit. Tarifat e hyrjes janë zakonisht shumë të larta dhe ka edhe kosto fikse çdo muaj / vit për të përdorur emrin e markës.

Nuk ka liri: Ju nuk keni lirinë për të ndryshuar linjën e produkteve, dekorimin e dyqanit apo ndonjë gjë tjetër në një sistem franchise. Ajo është shumë e kufizuar dhe ju duhet të ndiqni disa rregulla për të mbrojtur licencën tuaj të franshizës.

Avantazhet dhe disavantazhet e një startup:

Inovacioni dhe Kreativiteti: Themelimi i një startup-i ka nevojë për risi dhe kreativitet. Nëse ju jeni një person shumë krijues, i pasur me ide të ndryshme dhe ju doni t’i bëni këto ide realitet, atëherë, ju duhet patjetër të filloni një të tillë.

Liria profesionale dhe Rritja: Kur ju keni biznesin tuaj, ju mund të punoni në çdo kohë që ju dëshironi. Gjithashtu, në varësi të biznesit tuaj, ju mund të punoni kudo që ju dëshironi. Ju nuk keni nevojë për të raportuar tek njerëz të tjerë. Kjo do të thotë se ju keni vetë lirinë tuaj profesionale. Për më tepër, bizneset franchise mund të rriten deri në një pikë të caktuar, por nuk ka asnjë kufizim për rritjen e një biznesi startup.

Shanse të larta për dështim: Për fat të keq, startups kanë një normë më të lartë dështimi në krahasim me bizneset franchise. Statistikat tregojnë se 25% e bizneseve startup dështojnë brenda vitit të tyre të parë, 50% i mbetur dështojnë brenda pesë vitesh dhe rreth 25% i mbetur dhjetë vitet e fundit. Prandaj, është shumë e rrezikshme për të nisur një startup, por mos harroni se rrezik i lartë është i barabartë me kthim të lartë. Nëse keni sukses, ju mund të bëheni edhe miliarder!

Franchise*– është praktika e të drejtës për të përdorur modelin e biznesit të firmës dhe markës për një periudhë të përcaktuar kohore.

Burimi: entrepreneur.com

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale