Franca po bën gati dy taksi fluturuse me korsi të dedikuara për Lojërat Olimpike - Business Magazine Albania

Franca po bën gati dy taksi fluturuse me korsi të dedikuara për Lojërat Olimpike

Franca do të fillojë testimin e taksive elektrike ajrore në muajt e ardhshëm në një qendër jashtë Parisit me qëllim që të ketë dy shtigje fluturimi të dedikuara për të transportuar pasagjerët në kohë për Lojërat Olimpike Verore 2024.

Njëra rrugë do të lidhte aeroportet Paris-Charles de Gaulle dhe Le Bourget dhe tjetra do të ishte midis dy periferive në jugperëndim të kryeqytetit francez, sipas një deklarate të enjten nga Aeroports de Paris.

Lexo edhe: E ardhmja e shkencës në kirurgji ka mbërritur!

Volocopter GmbH, Airbus SE, Vertical Aerospace Group Ltd, Lilium NV dhe Joby Aviation janë ndër zhvilluesit e avionëve që marrin pjesë në projekt së bashku me autoritetin e aviacionit civil të Francës, tha operatori i aeroporteve. Zonat e uljes dhe ngritjes në qendrën Pontoise-Cormeilles-en-Vexin u përshtatën për testet në fillim të këtij viti.

Avionët e ngritjes dhe uljes vertikale elektrike, ose eVTOL, po shfaqen me shpejtësi si një treg i ri transporti, me zhvilluesit që mbledhin qindra miliona dollarë për projektet e tyre. Vertical Aerospace e Britanisë dhe rivali gjerman Volocopter janë ndër kompanitë evropiane që konkurrojnë për porosi së bashku me Lilium.

Projekti francez i shtohet një liste në rritje të bazave të planifikuara në mbarë botën, duke përfshirë ato që promovohen nga firma e infrastrukturës Urban-Air Port dhe prodhuesi koreano-jugor i automjeteve Hyundai Motor Co., i cili synon hapjen në fillim të vitit të ardhshëm të një lokacioni të parë në Coventry, Angli. .

Bloomberg 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0