Fotoja e shpresës/ Foshnja i heq maskën mjekut

2020 ka qenë në fakt shumë i ndryshëm nga sa shumëkush do të mund ta kishte imagjinuar, dhe kjo për shkak të pandemisë, që e zhyti botën në një seri kufizimesh dhe izolimesh. Për shkak të pandemisë, mbajtja e maskës dhe dezinfektimi i duarve është bërë një normalitet i ri. Ndaj, fotoja e foshnjës që tenton ti heqë maskën doktorit, në mënyrë të natyrshme ndez optimizëm tek kushdo që e sheh.

Fëmija ka kapur doktor Samer Cheaib, prej maske dhe e ka tërhequr fortë duke u munduar që t’ia heqë. Ngjarja ka ndodhur në Emiratet e Bashkuara Arabe. Fotoja ka bërë xhiron e botës shumë shpejt dhe është përshkruar nga shumë kush si Fotoja e Shpresës. “Të gjithë urojmë që kjo të mund të jetë një shenjë e fatit se shumë shpejt do ti heqim maskat”, ka shkruar gjinekologu nga Dubai në rrjetin social.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale