Ford rihap proçesin e aplikimit për të pasur një Ford GT


Një ditë e mirë kjo për të gjithë ata koleksionistë që nuk mundën të përzgjidheshin për të patur mundësinë të blejnë Ford GT e ri.

Proçesi i aplikimit do të jetë i katërti dhe i fundit për supermakinën amerikane. Me shumë mundësi do të përfshijë modelet e vitit 2020-2021. Një drejtues i Ford tha për The Drive se modeli i vitit 2019 do të jetë i fundit i aplikantëve fitues aktual.

ford gt

Nuk ka një datë fiks për aplikimin. Aplikimet ishin aktive për herë të fundit në vitin 2016. Por, thuhet se do të rihapen brenda vitit 2018. Prodhimi i Ford GT hasi në disa probleme gjatë rrugës pas disa anomalive në logjistikë dhe me furnitorët. Gjithsesi, Multimatic, kompania kanadeze përgjegjëse për ndërtimin e Ford GT, do t’i ndërtojë të 1000 GT ashtu siç u premtua në fillim.

“Kur të hapet website, aplikimet e reja mund të paraqiten. Gjithashtu, edhe aplikimet e vjetra mund të rregullohen, për të shtuar shanset e të pasurit një Ford GT.” – u shpreh një drejtues i Ford Performance.

ford gt

Ford iu bashkua Ferrari-t dhe kompanive të tjera, të cilat makinat e tyre më ekskluzive nuk ia shesin kujtdo, por vetëm klientëve potencialë. Kjo lëvizje u kritikua shumë nga entuziastët e Ford. Ata thanë se kompania nuk duhet të adoptonte metodat dhe protokollet elitiste të europianëve. Në fakt, Ford vendosi shumë kushte për të  blerë një Ford GT.

Kur blen një Ford GT, gjithashtu firmos një shkresë, e cila të ndalon ty që t’a shesësh atë brenda 24 muajve nga blerja. Kjo, për të shmangur mundësinë e afërt të aplikimeve të refuzuara për të përfituar. Gjithashtu, edhe të sulmonte tregun e spekulatorëve. Shumë makina ekskluzive, shiten me çmime 2-3 herë më të lartë meqënëse kërkesa është e lartë dhe oferta është e ulët.

John Sina, ishte një nga “viktimat”. Ai shiti Ford GT të tij pak pasi e bleu, dhe u hodh në gjyq nga vetë Ford.

Burimi: The Drive

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale