Ford prezanton makinën elektrike me 1400 kuaj fuqi

Ford

Ford ka prezantuar makinën më të re mustang, një version SUV me motor elektrik, por që arrin deri në 1400 kuaj fuqi. Në fakt, Mustang Mach-E SUV ka 7 motorë elektrikë, që e lejojnë të jetë një “bishë” e vërtetë, pasi mund të arrijë një shpejtësi deri në 275 km/h.

Modeli prototip u krijua për të treguar deri ku mund të arrijë kompania amerikane dhe nuk do të nxirret në shitje. Por nga viti i ardhshëm, Ford do të nisë të shesë versione të ngjashme me dy motorë elektrikë dhe 459 kuaj fuqi.

Ford

Në modelin promocional, 3 motorë elektrikë janë të lidhur me gomat e përparme dhe 4 me të pasmet, duke i dhënë më tepër shtysë makinës për të bërë gjëra që deri tani ishin të pamundura. E reja është që frenat kanë aftësinë të rikarikojnë bateritë teksa ngadalësojnë makinën.

Ford është përkushtuar prej kohësh te modelet me motor elektrik, duke investuar 11,5 miliardë dollarë. Në prill, prezantoi modelet Mustang Cobra Jet 1400 ndërsa në nëntor 2019, një model Mustang SUV me motor elektrik, që do të konkurronte makinat Tesla, me një çmim rreth 45 mijë dollarë.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale