Ford investon 1 miliardë $ në startupin e makinave të automatizuara "Argo" - Business Magazine Albania

Ford investon 1 miliardë $ në startupin e makinave të automatizuara “Argo”


Gjigandi Amerikan i prodhimit të automobilave Ford lajmëroi një investim prej 1 miliardë $ në pesë vitet e ardhshme në startupin “Argo AI” i cili do të ndihmojë prodhuesin të mbajë premtimin e flotës së makinave me sistem vetëdrejtimi brenda 2021.

Ford do të jetë aksioneri më i madh i “Argo AI“, një startup i themeluar nga ish ekzekutivë të Google dhe Uber.

Argo AI, i cili përqendrohet në inteligjencën artificiale dhe robotikën, do të ndihmojë Ford-in të zhvillojë sisteme virtuale plotësisht të automatizuara në makinat e kompanisë të cilat do të dalin në rrugë në 2021.

Ekzekutivët thanë se teknologjia sapo të jetë zhvilluar mund të liçensohet edhe për kompani të tjera. Investimi i Ford do të sjellë 200 punonjës të ri në kompani.

Edhe rivalët e General Motors kanë investuar në këtë drejtim duke blerë startupin “Cruise Automation” për 1 miliardë $. General Motors gjithashtu ka blerë 9% të aksioneve të Lyft, rivalit të Uber, për 500 milionë $.

Burimi: pcworld.al

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0