Fondi i Inovacionit nga UNICEF, një mundësi për startup-et teknologjike


UNICEF Innovation Fund synon të investojë 50-90,000 dollarë për të financuar startup-e në fazat e para që kanë potencialin për të përmirësuar njerëzimin.

Nëse keni një startup të regjistruar në një nga programet e UNICEF dhe keni gati një prototip që premton rezultate të mëdha, Fondi i Inovacionit UNICEF po të kërkon pikërisht ty.

Kriteret

  • Jeni të regjistuar si një kompani private në një nga programet e UNICEF
  • Po punoni për zgjidhje të teknologjive open source me këto licenca apo të ngjashme: BSD (software), CERN (hardware), apo CC-BY (content);
  • Zgjidhja juaj ka potencialin për të ndikuar pozitivisht në jetët e fëmijëve.

Përfitimet

  • Fondi siguron 50-90,000 dollarë. Paratë kanë për qëllim testimin e prototipeve dhe vlerësimin  e tyre dhe zhvillimin në një nivel ku kompanitë tregojnë se kjo zgjidhje funksionon.
  • Zhvillimi i produktit dhe teknologjisë. Startupet e përzgjedhura do të përfitojnë asistencë teknike nga ekipi i UNCEF për të ndihmuar në vlerësimin dhe përmirësimin e zgjidhjeve të tyre.
  • Rritja e biznesit. Fondi përfshin një rrjet mentorësh, të cilët ndihmojnë startupet në zhvillimin e modelit të biznesit dhe strategjinë për të rritur kompaninë e tyre dh përfitimet.
  • Platformat dhe të dhënat. UNICEF ka një ekip të dedikuar për platformat e të dhënave dhe me akses në partneritetet e korporatës dhe raste të vlefshme prej të cilave startup-et mund të përfitojnë.
  • Maksimizimi i impaktit. Si organizata më e madhe në botë për fëmijët, UNICEF ka një rrjet ekspertësh dhe partnerësh në të gjitha vendet ku operon, të cilët mundësojnë këshilla të lokalizuara gjeografike dhe partneritete të nevojshme për të arritur më shumë përdorues.

Si të aplikoni?

Për të aplikuar, plotësoni këtë formular.

Për më shumë informacion vizitoni dhe faqen e web-it.

/UNICEF

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale