Fokusimi i FED invest në produktet Agro merr mbështetjen e Ndërkombëtarëve

Fokusimi i FED invest në produktet Agro merr mbështetjen e Ndërkombëtarëve


Në kuadrin e  projektit  “Aksesimi i shërbimeve financiare”, i cili ekziston më shumë shumti në zonat rurale, ka mundësinë që të vihet në funksion me ardhjen e ekspertëve disa ditë më parë në komunikimin teritorial të zonave në Lushnje në Kavajë e Berat.

Një partner i rëndësishëm është  Rabobank, i cili mbështet në asistencë teknike dhe kontribuon në përmbushjen e objektivave të biznesit dhe zhvillimin SME-ve në kuadrin projektit të lartëpërmendur.

Në këto teritore ka një shtrirje gjeografike  në qendër të Shqipërisë,  ku drejtimi kryesor është bujqësia. Rrethi i Lushnjës ka 6 degë  dhe mbi 5000 anëtarë, nga të cilët mbi 1250 janë fermerë kredimarrës të financuar nga FED invest që nga viti 2000. Peshën më të madhe  në sektorin e bujqësisë e kanë produktet e serrave, të cilat tashmë furnizojnë jo vetëm tregun vendas por edhe atë të rajonit. Por jo vetëm në Lushnje, në përgjithësi FED invest është cilësuar si një nga sektorët industrial të agropunimit me rezultatet më të mira në vitin 2018

Lexo: FED invest, mbështet fermerët edhe falë Japonisë

Kërkesa në rritje për siguri ushqimore dhe prodhimeve organike rrit nevojën për përshtatje me teknologjitë më të fundit, zgjidhje më efiçiente për transformimin e biznesit bujqësor, me qëllim rritjen e produktivitetit dhe përmbushjen e të gjitha nevojave të tregut.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0