Firma e mbështetur nga Qualcomm lançon çipat më të fundit të AI - Business Magazine Albania

Firma e mbështetur nga Qualcomm lançon çipat më të fundit të AI

Albert Liu, founder and CEO i Kneron.

Kneron, një startup i çipeve të Inteligjencës Artificiale, lançoi produktet e tij të gjeneratës së ardhshme, ndërsa synon të fitojë para nga interesat e AI nga bizneset dhe të ofrojë një alternativë për gjigantët si Nvidia dhe AMD.

Firma tajvaneze, e cila mbështetet nga gjigandi amerikan i çipeve Qualcomm dhe montuesi i iPhone Foxconn, u mbyll nga KNEO 330, serveri i saj “edge GPT” i gjeneratës së dytë. GPT, ose transformatori gjenerues i trajnuar paraprakisht, i referohet algoritmeve të AI të trajnuar në sasi të mëdha të dhënash që janë në gjendje të prodhojnë tekst dhe imazhe. Shembujt përfshijnë ChatGPT të OpenAI.

Megjithatë, shumë prej kompanive që dëshirojnë të përdorin funksione dhe aplikacione gjeneruese të AI sot mbështeten te gjigantët si Microsoft dhe Amazon përmes bizneseve të tyre në renë kompjuterike. Këta të ashtuquajtur “hipershkallues” po blejnë sasi të mëdha çipash nga kompani si Nvidia për të trajnuar këto modele masive të AI në qendrat e të dhënave që përdorin serverë kompleksë.

Kneron po vë bast se bizneset nuk do të duan gjithmonë të mbështeten te këta gjigantë të reve kompjuterike për nevojat e tyre të AI. Në vend të kësaj, KNEO 330 synon bizneset që dëshirojnë të ekzekutojnë aplikacionet e tyre të AI nga ambientet e tyre në vend që të mbështeten në serverë të vendosur diku tjetër dhe në pronësi të një prej lojtarëve të mëdhenj të cloud.

“Ne gjejmë një nevojë të fortë tregu në kompani të mëdha të teknologjisë së lartë, qendra mjekësore ose institucione financiare, ata kujdesen për privatësinë e tyre. Ata nuk duan ta ngarkojnë atë në OpenAI”, tha Albert Liu, CEO i Kneron, përpara prezantimit të produktit.

Liu beson se bizneset mund të mos duan t’i japin të dhënat e tyre një pale të tretë për të përdorur mjetet e tyre të AI. Në vend të kësaj, me teknologjinë e Kneron, kompanitë mund të ndërtojnë aplikacionet e tyre të Inteligjencës Artificiale duke përdorur serverët e kompanisë të vendosur në ambientet e një biznesi.

Lansimi i Kneron vjen vetëm disa ditë pasi Nvidia dhe AMD lançuan çipat e tyre më të fundit të AI, me të dyja duket se rrisin ritmin e lançimeve. Produktet nga Nvidia dhe AMD synojnë qendrat e mëdha të të dhënave nga gjigantët e teknologjisë që mund të trajnojnë modele masive të AI.

Kneron njoftoi gjithashtu se çipi i fundit i procesorit KL830 do të jetë në një PC të ri. Kjo paraqet një sfidë për kompanitë si Intel dhe AMD që po prodhojnë çipa PC. KL830 do të lejojë PC-në të ekzekutojë aplikacione AI në pajisje në vend që të lidhet me internetin. Ideja është se kjo do të përmirësojë privatësinë pasi të dhënat nuk janë të lidhura me internetin.

cnbc.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0