Firma amerikane “rrëzon” njeriun më të pasur aziatik. Adanit i “fshihet” gjysma e pasurisë - Business Magazine Albania

Firma amerikane “rrëzon” njeriun më të pasur aziatik. Adanit i “fshihet” gjysma e pasurisë

Miliarderi indian Gautam Adani pa më shumë se 20 miliardë dollarë të fshira nga pasuria e tij të premten, pasi investitorët u larguan nga kompanitë e tij për të dytën ditë të nxitur nga pretendimet për mashtrim të analizuara nga një firmë investimi amerikane. Grupi Adani e ka hedhur poshtë raportin si keqdashës, por përgjigja nuk ka mundur të ndalojë zhurmën. Partia kryesore opozitare e Indisë ka kërkuar një hetim.

Kompanitë e firmës të listuara publikisht kanë humbur rreth 50 miliardë dollarë në vlerën e tregut. Aksionet e firmës kryesore Adani Enterprises ranë me gati 20% të premten, ndërsa disa nga firmat e tjera të listuara publikisht të grupit ranë edhe më tej, duke shkaktuar ndalesa automatike të tregtimit në Mumbai.

Adani ka rënë nga personi i tretë më i pasur në botë në i shtati në listën e të pasurve të Forbes, duke mbajtur një vlerë neto prej më shumë se 96 miliardë dollarë, sipas botimit.

Pasojat vijnë vetëm disa ditë pasi “Hindenburg Research”, një firmë që është e specializuar në “shitjet e shkurtra”, ose bastet kundër çmimit të aksioneve të një kompanie me shpresën se do të bjerë, publikoi një raport duke akuzuar Adani Group për përfshirje në dekada “të pafytyrë”. manipulimi i aksioneve dhe mashtrimi kontabël.

Raporti i tij erdhi përpara një shitjeje të planifikuar të aksioneve për Adani Enterprises, e cila tani po sheh pak kërkesë.

Adani është një manjat i bërë vetë, i cili ka ndërtuar një pasuri me investime në porte, aeroporte, energji të rinovueshme dhe industri të tjera. Pasuria e tij është rritur në tre vitet e fundit, pasi vlera e aksioneve në firmat e tij u rrit në qiell.

Firma e tij tha se po shqyrtonte veprime ligjore kundër Hindenburg.

Një aleat i kryeministrit indian Narendra Modi, Adani është përballur prej kohësh me pretendime nga politikanët e opozitës që pretendojnë se ai ka përfituar nga lidhjet e tij politike, të cilat ai i mohon./ BBC 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0