Financierët zotohen të rrisin ekonominë globale


Zyrtarë të financave nga e gjithë bota janë zotuar të intensifikojnë përpjekjet për të nxitur ekonominë në shkallë globale.

Në një komunikatë të nxjerrë dje, anëtarë të Fondit Monetar Ndërkombëtar thanë se do të punojnë “drejt një rritjeje më të fortë, më të qëndrueshme dhe më të balancuar që krijon vende të reja pune”.

Drejtoresha e FMN-së Christine Lagarde tha se suksesi i këtyre zotimeve varet nga vullneti politik që do të tregojnë udhëheqësit në vendet përkatëse.

Zyrtarë të lartë të ekonomisë dhe financave, që janë mbledhur në Uashington për takimet e Bankës Botërore dhe Fondit Monetar Ndërkombëtar nënvizuan edhe nevojën për reforma financiare në shumë drejtime, përfshirë sektorin bankar për t’i bërë më të vështira praktikat që nxori Skandali i Panamasë, me fshehjen e pasurisë nga zyrtarët për të shmangur taksat.

 

/Telegrafi

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale