Fermerët, gjejnë zgjidhje tek mikrofinanca - Business Magazine Albania

Fermerët, gjejnë zgjidhje tek mikrofinanca


Mikrofinanca vijon të rritet me ritme të larta. Ndërsa bankat kanë qëndruar vendnumëro me financimin e tyre në zonat rurale, hapësira po zhvillohet nga institucionet e mikrofinancës. FED invest, ka rritur mbi 18% numrin e anëtarëve të saj vitin e kaluar, ndërsa edhe  institucione të tjera fincanciare duket se kanë rritur prezencën e tyre.

Bazuar në modelin e bashkëpunimit financiar të anëtarësisë së vullnetare, FED invest po mundëson një gamë të gjerë produktesh dhe shërbimesh financiare për zonat më të thella.

Ajo raporton ҫdo ditë  mbi 60,000 anëtarë që i besojnë institucionit në të gjithë territorin e vendit. Me 62 degë, ajo mbulon mbi 2000 fshatra të vendit me një numër total anëtarësh 63 mijë. Vitine kaluar ajo dha gati 5700 kredi me vlere totale mbi 2.1 milliardë lekë.

Përfaqësuesit e FED invest thonë se, puna do të vijojë me të njëjtën filozofi sociale, duke shtuar dhe përmirësuar kapacitetet me investime të fuqishme në teknologjinë bankare. Anëtarët, kreditorë tek FED invest, së shpejti do të kenë  llogari rrjedhëse ndërsa pritet të zgjerohet gama e produkteve dhe shërbimeve të reja si pagesat utilitare, veçanërisht ndaj popullsisë rurale.

Në fund të vitit të kaluar, FED invest mori Certifikatën e Përputhshmërisë nga Komisioni Europian për sjellje të mirë në fushën e mikrofinancës.

 

 

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0