Fëmijët janë të mbushur me Sephora. Ja alarmi më i fundit! - Business Magazine Albania

Fëmijët janë të mbushur me Sephora. Ja alarmi më i fundit!

Fëmijët janë të mbushur me Sephora dhe nuk kanë qenë kurrë më të fiksuar pas kujdesit të lëkurës  dhe mund të jetë një problem.Dermatologët thonë se po shohin gjithnjë e më shumë fëmijë si pacientë me rutina të kujdesit të lëkurës me disa hapa, më shpesh të mbushur me produkte që ose nuk u duhen ose që po e dëmtojnë lëkurën e tyre.

Dermatologia Dr. Brooke Jeffy kujton një paciente, rreth moshës 11 vjeç, e cila zhvilloi një skuqje të rëndë rreth syve nga retinoli, një përbërës i njohur për anti-plakjen, të cilin ajo thotë se fëmija këmbënguli ta përdorte.

“Kjo skuqje kishte vazhduar për kaq shumë kohë dhe ishte aq intensive, ndoshta do të duhet të paktën një muaj, nëse jo më shumë, për t’u zgjidhur plotësisht,” thotë Jeffy. “Të gjitha për përpjekjen për të përdorur një produkt kundër plakjes që ajo nuk ka nevojë.”

Tani, Jeffy dhe dermatologë të tjerë po japin alarmin kundër një industrie dhe kulture bukurie që po shtyn produktet e panevojshme dhe frikën e plakjes tek fëmijët shumë të vegjël për të vozitur.

“Ata nuk e kuptojnë funksionin e lëkurës dhe se nuk është vetëm ky mur ku mund të hedhësh gjithçka,” thotë Jeffy.

Pse fëmijët nuk duhet të përdorin produkte për kujdesin e lëkurës të krijuara për të rritur?

Jeffy thotë se ka parë fëmijë që përdorin deri në tetë produkte çdo mëngjes. Në TikTok, ku ajo bën video në lidhje me rreziqet e kujdesit të lëkurës për të rriturit për fëmijët, ajo ka parë disa rutina të gjata deri në 12 hapa.

Përbërësit që janë fajtorët kryesorë për dëmtimin e lëkurës së fëmijëve, thotë ajo, janë retinoli, acidet eksfoliuese dhe aroma, të cilat mund të shkaktojnë acarim dhe zhvillimin e alergjive nga kontakti.

Artikull ekskluziv i Business Magazine Albania.
Ky artikull gëzon të drejtën e autorësisë sipas Ligjit Nr. 35/2016, “Për të drejtat e autorit dhe të drejtat e lidhura me to”.
Artikulli mund të ripublikohet nga mediat e tjera vetëm duke cituar “Business Magazine Albania” shoqëruar me linkun e artikullit origjinal

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0