Familjet do të anashkalojnë vaktet për t'u përballur me krizën e kostos së jetesës, thotë OKB - Business Magazine Albania

Familjet do të anashkalojnë vaktet për t’u përballur me krizën e kostos së jetesës, thotë OKB

kostos së jetesës

Mbretëresha Maxima e Hollandës ka thënë për CNBC se është shumë e shqetësuar për ndikimin e rritjes së çmimeve të ushqimit dhe energjisë tek familjet, duke shtuar se kjo mund të çojë në rritje të paqëndrueshmërisë në rajone të caktuara.

Lufta midis Rusisë dhe Ukrainës – të dy prodhuesit kryesorë të mallrave ushqimore dhe të energjisë – ka ndërprerë prodhimin, tregtinë dhe furnizimin global në këto zona, duke çuar në një rritje të çmimeve.

Sipas raportit të fundit të Bankës Botërore për Tregjet e Mallrave, çmimet e energjisë në vitin 2022 pritet të rriten me mbi 50%, ndërsa çmimet e grurit parashikohen të rriten me më shumë se 40%.

“Një rritje e çmimeve të ushqimeve të përmasave që po shohim, e çmimeve të energjisë, në thelb do të thotë që shumë familje do të kenë nga tre ose dy vakte në ditë për të ngrënë në një vakt në ditë. Dhe kjo nga ana tjetër, në fakt do të jetë burimi i paqëndrueshmërisë edhe më shumë në rajone të tjera. Kështu që kjo më shqetëson shumë”, tha Maxima, duke folur ekskluzivisht për CNBC në Forumin Ekonomik Botëror në Davos, Zvicër.

Lexoni: Inflacioni: Shtatë arsyet pse kostot e jetesës po rriten globalisht

Maxima, avokatja speciale e Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së për financat gjithëpërfshirëse për zhvillim, i tha CNBC se pandemia ka shtyrë shumë më tepër në varfëri ekstreme dhe rritja e çmimit të plehrave kimike mund të ketë implikime afatshkurtra dhe afatgjata. Një ekonomiste e trajnuar, Maxima ka punuar më parë në financat ndërkombëtare dhe tregjet në zhvillim.

“Ne do të shohim tani për shkak të inflacionit, por edhe vitin e ardhshëm, sepse kur nuk keni plehra, nuk mund të rrisni rendimentin. Prandaj, do të shihni më pak produkte që dalin nga Afrika, të cilat në fakt ushqejnë njëri-tjetrin atje. Pra, do të keni më pak ushqim, kështu që çmimet ndoshta do të rriten edhe më shumë, “tha ajo.

Akses në financa

Kur u pyet se sa e shqetësuar ishte për konfliktin në Evropë, Maxima tha për CNBC: “Epo, fatkeqësisht shqetësimi nuk është vetëm konflikti në vetvete, por unë dua të ulim varfërinë. Unë dua që më shumë vajza të shkojnë në shkollë, dua që më shumë njerëz të kenë të ardhme më të mirë.”

Ajo tha se ndërsa pandemia Covid-19 ka pasur një ndikim negativ tek shumë njerëz, ajo gjithashtu ka çuar në disa hapa pozitivë drejt përfshirjes financiare.

Zhvendosja drejt digjitalizimit gjatë bllokimeve bëri që shumë qeveri të zbulojnë rëndësinë e përdorimit të mjeteve të tilla si telefonat celularë për të arritur ata që kanë nevojë për lehtësim financiar.

“Shumë qeveri kur filloi pandemia dhe bllokimi, menduan … kjo është mënyra që ne t’u dërgojmë para njerëzve më të varfër dhe më të rrezikuar, të cilët duhej të qëndronin të mbyllur, ata nuk mund të shkonin në tregje dhe të shisnin prodhimet e tyre dhe kjo ishte një çështje shumë e rëndësishme,” tha ajo.

Në Forumin Ekonomik Botëror, Maxima tha se “1.2 miliardë të rritur kishin fituar akses në shërbimet financiare në dekadën e fundit”, por ajo tha për CNBC se ndoshta ka edhe 1.5 miliardë të tjerë për të shkuar. Të dhënat më të fundit nga Indeksi Global i Bankës Botërore, i cili mat se si të rriturit në 148 ekonomi kursejnë, marrin hua, bëjnë pagesa dhe menaxhojnë rrezikun, priten këtë verë.

Maxima tha se teknologjia është thelbësore për të lidhur njerëzit.

Lexoni: Mënyrat inovative që familjet po ndjekin për të ulur sa më shumë koston e faturës së energjisë elektrike

“Pa teknologji, ne nuk do të kishim qenë në gjendje të arrinim miliarda njerëz që jemi në gjendje të arrijmë tani… kështu që fintech mund të luajë një rol shumë të mirë. Pse? Sepse ata mendojnë ndryshe dhe mund të dëgjojnë me të vërtetë nevojat e një popullsie dhe në fakt të dizajnojnë produkte që me të vërtetë plotësojnë këto nevoja,” tha ajo.

Ajo tha se gratë, fermerët e vegjël ruralë, ndërmarrjet mikro dhe më të varfërit dhe më të cënuarit në botë kanë nevojë më të madhe për zgjidhje dixhitale për të përmirësuar aksesin në financa.

“Mjerisht, pas kësaj pandemie, ne kemi parë edhe grupe grash që në fakt janë më pak të lidhura me internetin, sepse mes parave për të shpenzuar për të pasur një telefon dhe për të vendosur ushqimin në tavolinë, ato zgjodhën të vendosnin ushqimin në tavolinë,” tha ajo.

“Pra, ekziston një lidhje shumë e madhe midis përballueshmërisë dhe aksesit ndaj zgjidhjeve digjitale gjithashtu, për të qenë në gjendje të përfshihen njerëzit financiarisht.”

/cnbc

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0