Facebook sërish shkel privatësinë e përdoruesve, publikohen 267 milionë emra dhe numra telefonash


Të dhënat ishin në një format të pambrojtur dhe të kopjuara në forumet e hakerave. Raportet tregojnë se kjo paraqet një thesar të të dhënave për reklamuesit, sepse të dhënat janë të ligjshme dhe vijnë nga vetë rrjeti social.

Për hakerat zotërimi i këtyre të dhënave do të thotë që ato mund të ndërlidhin të dhënat nga regjistrimet e telefonit me profilet e përdoruesve të Facebook.

Sipas analistëve, të dhënat mund të kompromentohen përmes një API që i jep zhvilluesve akses mbi këto të dhëna, për listat e miqve, grupet dhe fotot.

Hakerët shkarkojnë në mënyrë të rregullt të dhëna të tilla të përdoruesve ose mund t’i blejnë ato në Dark Web. Dhe meqë të dhënat përfshijnë edhe numrat e telefonave, kjo do të thotë që hakerët mund të kryejnë sulme më të sofistikuara në formën e telefonatave ose email-eve.

Facebook është kritikuar vitet e fundit për shkak të mungesës së protokolleve të sigurisë.

Incidenti më i famshëm lidhet me Cambridge Analytica, e cila kishte marrë të dhënat e përdoruesve të Facebook duke përdorur një aplikacion që nuk ishte veçse një studim akademik.

Por shkelja e fundit është shumë më e madhe në fushëveprim. Sondazhi mblodhi të dhëna nga 87 milionë përdorues, që sipas studiuesve totali është 267 milionë llogari.

Nuk ka asnjë informacion se si përdoruesit mund të zbulojnë nëse të dhënat e tyre janë hakuar apo nëse databaza po shpërndahet akoma mes forumeve të hakerave.

DailyMail

Must watch
Business Mag Nr. #22 - Dhjetor 2019

Kemi ndjekur me vëmendje zhvillimet në ekonomi, e në veçanti ata që ne i quajmë gjeneratorët e kësaj ekonomie, sipërmarrësit privatë. Padyshim që sfidat janë të mëdha. Tregje të pa konsoliduara, konkurrencë e pandershme në shumë sektorë, pak mundësi për financim dhe investime në projekte të reja, Por ne kemi vërejtur gjithashtu një dinamikë e dëshirë të madhe për të ecur përpara.

Në Numrin 22 të Revistës së Businessmag, ju do të gjeni sipërmarrës të dhjetëvjeçarit të fundit, të cilët po shënojnë historinë e tyre të suksesit pa u ndier. Aktivë, energjikë, vizionarë dhe shumë të thjeshtë, ata mund të jenë një model shumë i mirë për t’u ndjekur. I tillë është Urani. Pasioni për perfeksionizëm e siguri nuk ia ul ritmin marramendës të ngritjes dhe zhvillimit të një biznesi. Ai sot ka ngritur një rrjet biznesesh të tija dhe administron edhe sipërmarrje të tjera.

Në brendësi të revistës do të gjeni edhe sipërmarrës të tjerë, nga Shqipëria dhe Kosova.

Ky numër u është dedikuar personazheve të suksesshshëm dhe zhvillimit të aftësive në shërbim të tregut. Ndaj i kemi dedkuar një paketë speciale artikujsh kapitalit njerëzor, rëndësisë së tij, sfidave dhe projekteve të vitit të arshshëm, të prezantuara në Shkollën Verore organizuar nga projekti zviceran “Aftësi për Punë”.

Mes personazheve ju sjellim Brizida Delvina, administratore e një hoteli në Tiranë, Ajo ka zhvilluar një karrierë ideale në fushën e hoteleri-turizmit. Edhe pse Brizida pëlqen të rrijë larg vëmendjes, ajo është një model frymëzues dhe një mentore e mundshme, tashmë edhe për ju që do …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale