Facebook prezanton opsionin e ri “Watch Together”

Watch Together

Platformat e rrjeteve sociale po përpiqen t’i përshtaten normalitetit të ri dhe nevojave të njerëzve. Përditësimi i fundit vjen nga Facebook Messenger. Rreth 2 ditë më parë, kompania prezantoi opsionin e ri Watch Together, që ju lejon të shihni video dhe gjëra të tjera në Facebook gjatë kohës që jeni live në kamera me miqtë tuaj. Ndryshimi është i aplikueshëm në iOS dhe Android.

Lexoni: Gjithçka që Apple zbuloi në eventin e saj në Shtator

Gjatë kohës që jeni duke folur me dikë mund të klikoni mbi opsionin Watch Together dhe të shihni bashkë çfarë keni zgjedhur. Facebook-u lejon deri në 8 veta në një video call dhe deri në 50 veta në Messenger Room.

Kompania e Facebook-ut thotë se çdo ditë bëhen rreth 150 milionë video call në Messenger dhe se njerëzit i dërgojnë njëri tjetrit rreth 200 milionë video në ditë. Ekspertët thonë se po bëhet gjithnjë e më shumë vizuale dhe po rritet shumë shpejt.

Nga testimet e para “Watch Together” ka rezultuar goxha i pëlqyer dhe popullor, kryesisht nga të rinjtë.

Tech Crunch

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale