Facebook ndërpret trajtimin e veçantë për politikanët - Business Magazine Albania

Facebook ndërpret trajtimin e veçantë për politikanët

Gjiganti social Facebook synon t’i japë fund praktikës së tij të përjashtimit të politikanëve nga rregullat e moderimit të përmbajtjes, një trajtim i veçantë që ka ngritur mjaft polemika.

Lajmi u raportua nga faqja e internetit e Verge, i cili u përcoll nga media të ndryshme të SHBA. Parashikimi i pritur mund të vijë sot, kur kompania e Mark Zuckerberg pritet të njoftojë përgjigjen e saj ndaj rekomandimeve (jodetyruese) të bëra nga bordi mbikëqyrës kur konfirmoi pezullimin e Donald Trump nga platforma.

Bordi arriti në përfundimin se të njëjtat rregulla duhet të zbatohen për të gjithë përdoruesit dhe që FB duhet të komunikojë politikat e tij më qartë, të tilla si kur vendos që një postim është shumë i rëndësishëm për t’u hequr ose kur merr ndonjë masë kundër një llogarie me ndikim. Zuckerberg ka argumentuar gjatë që mediet sociale nuk duhet të kontrollojnë fjalimet e politikanëve.

ANSA

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #30 - Nëntor 2022
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0