Facebook me probleme, përdoruesit nuk po marrin përgjigje


Rrjeti social Facebook ka pasuar probleme nisur që ditën e djeshme në mesditë. Problemet që janë raportuar më së shumti nga përdoruesit kanë qenë në lidhje me Newsfeed (56%), ndërprerje totale (26%) dhe probleme me log in (16%), duke e pasur të pamundur të aksesonin rrjetin social.

Ankesat për problemet me Facebook kanë arritën në mbi 4900 në të gjithë botën sipas Downdetector, një website ku përdoruesit mund të raportojnë problemet me Apps dhe website. Kulmi i raportimeve ka arritur ditën e djeshme në orën 6 të pasdites.

Lexoni: Efektet katastrofike nga të punuarit si moderator i përmbajtjeve të dhunshme në Facebook

Harta live e Downdetector tregon se problemet janë kryesisht në pjesën e Europës, Shteteve të Bashkuara si dhe Amerikën e Jugut.

 “Pavarësisht se çfarë provoj në FB (homepage, login page, newsfeed, etj.), gjithçka të çon në një faqe të bardhë bosh. URL duket sikur tregon se faqja ka mbaruar ngarkimin, por ende nuk tregon asgjë tjetër përveç një faqe të bardhë bosh. Kjo ka vazhduar për 3 ose 4 ditë tashmë. Unë nuk kam probleme me ndonjë faqe tjetër, thjesht me FB. A e ka dikush tjetër këtë problem, di si ta rregullojë atë, ose të dijë se çfarë po ndodh?” thuhet në një koment. Ndërsa një përdorues tjetër ka komentuar “Unë nuk kam asgjë në ads manager tim. Unë nuk mund të krijoj një reklamë dhe as të çaktivizoj reklamat që funksionojnë aktualisht!”

Facebook akoma nuk ka dhënë arsye për këto probleme.

Lexoni: Facebook do të lançojë monedhën dixhitale Libra vitin tjetër

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale