Facebook fshin postimet me informacione të rreme për COVID-19

Facebook

Facebook ka deklaruar se ka fshirë mbi 7 milionë postime për shkak se përhapnin informacione të rreme lidhur me COVID-19, shkruan Washington Post.

Postimet janë fshirë edhe nga Instagrami midis periudhës Prill dhe Qershor, pasi kompania po përpiqet të luftojë përhapjen e shpejtë të informacionit të rrezikshëm për koronavirusin.

Kompania gjithashtu vuri shënime paralajmëruese në 98 milion postime të tjera gjatë asaj periudhe – duke i etiketuar si mashtrime. Facebook dhe rrjetet e tjera sociale si Twitter dhe YouTube po vazhdojnë me fshirjen e postimeve që promovojnë kura të rreme ose spekulime të dëmshme në lidhje me përhapjen e koronavirusit që nga fillimi i kësaj pranvere.

Gjatë tremujorit të dytë, gjigandi i mediave sociale hoqi rreth 22.5 milion postime që përmbanin gjuhë të urrejtjes, nga 9.6 milion në tremujorin e parë. Fshiu gjithashtu 8.7 milion postime të lidhura me organizatat ekstremiste, krahasuar me 6.3 milion në periudhën paraardhëse.

Kujtojmë se më herët këtë muaj, Facebook fshiu një nga postimet e presidentit amerikan Donald Trump, pasi ai thoshte se fëmijët janë pothuajse imunë ndaj koronavirusit.

Lexoni: Facebook fshiu postimin e Donald Trump, kishte informacion të rremë

Ishte hera e parë që kompania kishte fshirë një postim të presidentit lidhur me shkeljen e politikës së dezinformimit për Covid-19. Twitter gjithashtu e bllokoi videon.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale