Facebook është i dëmshëm për demokracinë njësoj si duhanpirja


Para një viti, miliarderët Marc Benioff zgjodhën takimin vjetëor të Forumit Botëror Ekonomik në Zvicër për të “hapur thesin” për Facebook.

Platforma e Mark Zuckerberg duhet të rregullohet nga ligjvënësit US me të njëjtën rëndësi si ajo e industrisë së cigareve.

“Facebook është cigarja e re. Krijon varësi, nuk të bën mirë, ka njerëz që ju shtyjnë ta përdorni edhe kur nuk e keni aspak me qejf.”

Facebook është përdorur si një mjet për ndërhyrje demokratike dhe ka qenë në qendër të skandaleve për të dhënat. Ndaj Benioff është bindur se Facebook është po aq i keq për demokracinë sa duhanpirja, ndaj nevojitet ndërhyrje.

Jim Steyer, themeluesi i Common Sense Media, i cili lobon për mbrojtje më të mirë online për fëmijët, ka folur dhe për Facebook.

“Ne besojmë se ka probleme të mëdha lidhur me varësinë, vëmendjen dhe shpërqëndrimin,  të shkaktuara nga platformat sociale.”

Roger McNamee, një investitorë i hershëm i Facebook i cili ka qenë dhe mentor i Zuckerberg, e mbështet gjithashtu analogjinë e duhanpirjes së Benioff.

“Marc Benioff ka zgjedhur ta gjykojë këtë temë në këndvështrimin e shëndetit të publikut, e cila në mendimin tim është pika e duhur për t’ja nisur,” ka thënë ai në Davos.

“Iniciativa për të manipuluar vëmendjen fillon nga elementët më të dobët të psikologjisë njerëzore. Objektivi tani është të ndryshojmë atë që mendojmë dhe bëjmë.”

Steyer shton: “Krahasimi me cigaret është fantastik në mendimin tim sepse personi meatar e kupton… Ka nevojë për një bisedë globale për këtë, dhe të gjehet një zgjidhje e përbashkët mes kompanive të teknologjisë.”

/BusinessInsider

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale