Facebook emëron ‘komitetin e privatësisë’ për të shmangur një skandal tjetër si Cambridge Analytica

Facebook

Bordi i drejtorëve në Facebook ka formuar një komitet zyrtar të privatësisë, siç kërkohet në marrëveshjen e kompanisë me rregullatorët federalë pas skandalit të Cambridge Analytica.

Të mërkurën, Facebook njoftoi se anëtarët e komitetit janë drejtorët Peggy Alford, Nancy Killefer dhe Robert M. Kimmitt, me Killefer që është kryetari i komitetit.

Formimi i komitetit shënon hapin e fundit në përpjekjet e Facebook-ut për të kapërcyer të kaluarën e tij skandaloze. Shpërdorimi i të dhënave të 87 milionë përdoruese të firmës kërkimore politike Cambridge Analytica, që dolën plotësisht në dritë në vitin 2018 ishte një nga zinxhirwt e skandaleve të lidhura me privatësine e kompanisë dhe përfundimisht rezultoi në një marrëveshje prej 5 miliardë dollarësh me Komisionin Federal të Tregtisë të SHBA-së.

Kjo marrëveshje kërkoi gjithashtu ndryshime të shumta në kompani, duke përfshirë formimin e komitetit të privatësisë të bordit, por gjithashtu është kritikuar nga disa avokatë të privatësisë për mos kërkimin e ndryshimeve më të gjera në operacionet e Facebook.

Lexoni: Zgjimi i papritur i planetit: Reduktimi më i madh i emetimeve të CO2 që nga Lufta e Parë Botërore

Killefer u emërua në bordin e Facebook në Mars 2020, më parë ishte partner në firmën e këshillimit McKinsey dhe gjithashtu ka punuar për Thesarin e SHBA dhe IRS. Alford më parë ka punuar si CFO për iniciativën Chan Zuckerberg, si dhe PayPal. Kimmitt ka punuar në firmën juridike Wilmer Cutler Pickering Hale dhe Dorr, Thesarin e SHBA dhe Time Warner.

“Përgjegjësitë e komitetit tonë të kontrollit dhe mbikëqyrjes së rreziqeve përfshinin më parë mbikëqyrjen e rreziqeve, që lidhen me privatësinë dhe përdorimin e të dhënave”, shkroi Facebook në një dosje financiare të mërkurën. “Në lidhje me formimin e komitetit tonë të privatësisë, bordi ynë i drejtorëve i ka deleguar komitetit tonë të privatësisë përgjegjësinë për mbikëqyrjen e rreziqeve që lidhen me privatësinë dhe përdorimin e të dhënave, përfshirë vlerësimin periodik të menaxhimit të Programit tonë të Privatësisë dhe politikave të ndërlidhura me vlerësimin dhe menaxhimin e rrezikut “.

Lexoni: Fokusimi në një pasion të vetëm, rrugë drejt suksesit

Bordi i drejtorëve të Facebook ka përjetuar ndryshime të konsiderueshme në vitet e kaluara. Një hetim i fundit i Wall Street Journal detajoi se si anëtarët e shumtë të bordit kritik ndaj menaxhimit të kompanisë së Zuckerberg ishin larguar, për t’u zëvendësuar nga miqtë dhe besnikët e miliarderit 35-vjeçar.

Përveç Alford, Killefer dhe Kimmitt, anëtarët e tjerë të bordit të Facebook janë Zuckerberg; shefi operativ i kompanisë, Sheryl Sandberg; themeluese e kapitalit Netscape dhe kapitalit të sipërmarrjes Marc Andreessen; investitori Peter Thiel; investitori dhe ish CEO i American Express Kenneth Chenault; drejtori i përgjithshëm i Dropbox Dreë Houston; Estée Lauder CFO i kompanive Estée Lauder, Tracey Travis dhe ish zyrtari i administratës Obama, Jeffrey Zients.

Business Insider

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale