Youth Talk, Rinia dhe Covid-19

Youth Talk
04-08-2020 17:00:00 Join

Cili është roli i të rinjve shqiptarë në zbutjen e pasojave negative të pandemisë COVID-19? Si i kanë prekur kufizimet në lëvizje të rinjtë sa i përket arsimit, punësimit dhe shëndetit mendor? A janë të rinjtë të aftë të dallojnë lajmet e rreme dhe burimet e besueshme të informacionit?

Grupi Këshillimor Rinor i Prezencës së OSBE-së, YAG, ju fton për të folur për këto çështje, në takimin e radhës #YouthTalk (Të rinjtë flasin). Takohuni me ta, në një takim virtual, më 4 gusht, ora 17:00, për të diskutuar për rezultatet e pyetësorit “Rinia dhe COVID-19” të zhvilluar prej tyre dhe për të folur se si e kanë përjetuar të rinjtë karantinën.

Klikoni këtu për t’u regjistruar.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale