Women In Tech: e shkuara, e tashmja dhe e ardhmja e kontributit të grave në teknologji - Business Magazine Albania

Women In Tech: e shkuara, e tashmja dhe e ardhmja e kontributit të grave në teknologji

27-01-2022 16:00:00 Join

Women in Tech është një event që do të bashkojë përvojat nga e kaluara dhe e tashmja duke shkëmbyer njohuri për të ardhmen e kontributit të grave në komunitetin e teknologjisë dhe sipërmarrjet teknologjike.

Ky event po mbahet për të rritur ndërgjegjësimin mbi heqjen e pengesave për hyrjen e grave dhe vajzave në teknologji dhe sipërmarrje teknologjike.

Eventi do të ndahet në tre seksione, me folës të kategorizuar si:
– E shkuara (gratë që kanë krijuar një karrierë në teknologji dhe sipërmarrje)
– Të pranishëm (gratë që aktualisht po ndjekin një karrierë në sipërmarrje teknologjike dhe teknologji)
– E ardhmja (gratë që sapo kanë filluar në teknologji)

Folësit:

Arjodita Mustali: Sipërmarrëse, Stratege Biznesi, Eksperte e BPO-së, Folëse Publike, Trajnere Biznesi, Mentore për Startup-e, Autore.

Shila Shahinasi: CTO në Primus Albania

Salijona Dyrmishi: Stduente Doktorature për Sigurinë dhe Testimin e Machine Learning në Universitetin e Luksemburgut

Albina Peposhi: Nxënëse e Shkollës së Mesme dhe Zhvilluese Junior Backend në CodeAlly.io

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0