Trajnim: "Legjislacioni Tatimor (me raste praktike) dhe Ligji për Fiskalizimin" - Business Magazine Albania

Trajnim: “Legjislacioni Tatimor (me raste praktike) dhe Ligji për Fiskalizimin”

06-05-2021 Join

Kursi më temë “Legjislacioni tatimor (me raste praktike) dhe ligji për fiskalizimin” ka hapur regjistrimet për të gjithë të interesuarit. Ky është një trajnim profesional dhe i kërkuar kryesisht nga stafet e burimeve njerëzore për ekonomistët, avokatët, juristët etj. Kursi shpjegohet nga lektorë me eksperiencë në mësimdhënien e hartimit, interpretimit dhe zbatimit të legjislacionit tatimor në Shqipëri. Data e fillimit të tij është 6 maj.

Të gjitha modulet e kursit janë të përditësuara me ndryshimet e fundit ligjore. Kursi do të zgjasë 6 javë, i ndarë në 13 seanca me kohëzgjatje prej 2 orësh secila. Në përfundim të kursit kursantët pajisen me një certifikatë të njohur nga Ministria e Financës dhe Ekonomisë. 

Modulet e kursit përfshijnë:

– Moduli 1. LIGJI PËR PROCEDURAT TATIMORE

– Moduli 2. LIGJI PËR FISKALIZIMIN, “FATURA DHE SISTEMI I MONITORIMIT TË QARKULLIMIT”

– Moduli 3. LIGJI PËR TATIMIN MBI TË ARDHURAT

– Moduli 4. LIGJI I TATIMIT MBI VLERËN E SHTUAR (TVSH)

– Moduli 5. LIGJI PËR SIGURIMET SHOQËRORE DHE SHËNDETËSORE

– Moduli 6. LIGJI PËR SISTEMIN E TAKSAVE KOMBËTARE

– Moduli 7. LIGJI PËR SISTEMIN E TAKSAVE VENDORE

– Moduli 8. MARRËVESHJET NDËRKOMBËTARE DHE KOMBËTARE

– Moduli 9. LIGJI PËR QENDRËN KOMBËTARE TË BIZNESIT QKB

– Moduli 10. LIGJI PËR TREGTARËT DHE SHOQËRITË TREGTARE

– Moduli 11. LIGJI PËR OJF (i ndryshuar)

– Moduli 12. LIGJI PËR KONTABILITETIN DHE PASQYRAT FINANCIARE

 

Nëse jeni të interesuar mund të regjistroheni duke kontaktuar në numrin e mëposhtëm: 068 82 38 297

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0