Tech Her Happy


tech

Dev Summit në bashkëpunim me TechSpace sjell eventin <Tech Her Happy /> dedikuar vajzave dhe grave.
A i keni bërë ndonjëherë vetes pytjet si:
Çfarë është programimi?
Si duhet ta filloj karrierën time në IT?
Cilat teknologji duhet të filloj të mësoj që të jem e përditësuar me tregun e punës?
Cilat janë kompanitë që mund të jenë një fillim i mirë për karrierën time?

Ne në këtë event do të sjellim së bashku kontribuese të shquara shqiptare në fushën e teknologjisë për një ditë për t’u mbajtur mend. Kështu, përmes historive të suksesit dhe motivuese, ku çdokush do të mund të gjejë veten do të tregojmë që FEMRAT MUNDEN. Ato mund të jenë shumë të suksesshme në fushën e teknologjisë. Ky event do të përfshijë gjithashtu biseda të vogla të këndshme për të fuqizuar dhe shtyrë vajzat e reja që dëshirojnë të kodojnë (por jo vetëm) dhe të përfshihen në tema interesante për të cilat, ne besojmë se mund të kapërcejnë mentalitetin dhe botëkuptimin e djeshëm dhe t’i hapin rrugë një të ardhmeje të re të femrave në epokën e teknologjisë.

NË KËTË EVENT, ne do të përpiqemi t’u japim përgjigje të gjitha pyetjeve tuaja.
FEMRAT MUND të kodojnë. FEMRAT MUND të zhvillojnë. FEMRAT MUND të dizenjojnë.
Bashkohuni me ne me një buzëqeshje dhe shihemi më 15.02.2020!

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale