Startup Grind Tirana mirëpret Valbona Begollin

Valbona Begolli
09-07-2020 18:30:00 Join

Një start-up është një shtëpi për “të çmendurit”, ata që mendojnë jashtë kufijve – thotë Valbona. Ajo është një nga themeluesit dhe CEO e Albgroup, që janë katër kompanive të përqendruara në teknologji, shpërndarje, trajnime dhe shërbime pastrimi.

E gjitha filloi 10 vjet më parë me kompaninë e parë Alb Pastrim, duke ardhur si një startup në Shqipëri dhe tani është kthyer në një nga kompanitë lider në shtetin tonë.

“Tani po shkojmë drejt një epoke të re me Albacademy për të gjithë kërkuesit e njohurive dhe përsosmërisë, Direct Booker një platformë teknologjike për udhëtime dhe akomodime të njohura për Evropën, por për herë të parë në Shqipëri”.

Ajo ka përfunduar me sukses studimet e larta duke u diplomuar në master në degën IT. Gjithashtu ka diplomë master në Administrim të Biznesit, ka punuar në pozicione të ndryshme deri sa të kthehet në Shqipëri me të vetmin objektiv, hapjen dhe zgjerimin e biznesit të saj. Si ditën e parë në biznes, ajo po synon për përsosmëri çdo ditë…

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale