Seminar për “Negociatat dhe Shitjet B2B”


 

Ky seminar njëditor bazohet në formatin e kursit të krijuar dhe të provuar të Martin Giese që mbahet në Qendrën e Çekisë për Teknologji Dixhitale & Menaxhim (CDTM) dhe përshpejtues të mëdhenj kryesorë.

Lojërat dhe quizet do të mbulojnë rreth gjysmën e kohës së seminarit. Pjesa tjetër do të përdoret për ushtrime shtesë interaktive (p.sh. dëgjimi aktiv) dhe blloqet e teorive që mbulojnë thelbin e konceptit të negociatave Win-Win  të Harvard dhe zhvillimin e një kuadri të zbatueshëm, plus shumë këshilla për përgatitjen dhe procesin thelbësor të negociatave.

AXHENDA

Strategjia e shpërndarjes
Role-play “Selling an Old-timer” Lojë me role “Të shesësh një njeriu te vjetër”
Lojë aftësish
Bisedime integruese
Dilema e Negociatorit

PUSHIMI I KAFES

Një kornizë për Negociatat WIN-WIN (Koncepti Harvard)

  • BATNA (Alternativa më e mirë për të negociuar një marrëveshje)
  • Mundësitë e Interesave
  • Perceptimi

Shitjet B2B (Pjesa 1)

  • Identifikimi i vendimeve
  • Procesi i dizenjimit të shitjeve
  • Mundësitë Triggers & Windows

DREKA

Shitjet B2B (Pjesa 2)
Dëgjim Aktiv
Empati
Menaxhimi i procesit

PUSHIMI I DREKËS

Lojëra për negociatat Themelues- Investitor
Diskutime rreth seminarit

MATERIALET

– Printimi i rasteve, materialet e kursit, fletëpalosje

– Mbulimi i kostove të licencimit për punimet origjinale nga Harvard

– E-mail përgatitës për pjesëmarrësit

 Kualifikimet e Lektorit

– Master në Administrim Publik në Shkollën e Qeverisë së Harvard Kennedy (me fokus në Negocim) dhe Master i Shkencave në Menaxhim në MIT Sloan School of Management (me fokus në sipërmarrje).
– Avancim i njohurive për shkak të mësimit të vazhdueshëm në fushat relevante:
a) Master Class për Negociatat (Harvard, 2017, Boston)
b) Bootcamp për Sipërmarrjen Globale nga MIT (2018, Online)
– 20 vjet eksperiencë në mësimdhënie, dizajn dhe drejtimin e seminareve për negociatat në Shkollën e Drejtësisë të Harvardit (1998/99), TUM & LMU Mynih (çdo semestër që nga viti 2000), MIT Delta V Accelerator (2016) dhe  Shkolla e Menaxhimit dhe Financave Frankfurt (2017 / 18), si dhe për firmat e ligjit, bankat dhe klientët e korporatave.
– Përvoja e gjerë e biznesit si konsulent menaxhues në fushën e startup-eve,  VC dhe zona PE (4 vjet) dhe menaxheri i korporatës (deri në Drejtor Menaxhues për 1.700 të punësuar në Vodafone).
– Më shumë se 10 vjet përvojë si një engjëll biznesi. Pjesë e Top 5 të vitit 2017 dhe 2018 “Goldene Nase” -ward.
– Përvojë si mentor për startup-et – vlerësuar me Çmimin e Shoqërimit për mentorim të shquar nga Programi XPRENEURS në dhjetor 2017
– Mentor startupi në Institutin Founder në Mynih

Bëhu pjesë e seminarit duke klikuar Këtu.

Për më shumë informacion kontaktoni në adresën e emailit: [email protected]   ose në numrin e telefonit +355673879824

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale