Korça Digital Weekend


 

Transformimi dixhital po përfshin sot Industrinë, sipërmarrjen, shërbimet sociale, tregun e punës, jetën komunitare.
Teknologjia ka sfiduar cdo fushë të jetës duke krijuar hapësira të pashkelura dhe avantazhe të pakrahasueshme për zhvillim. Koha kërkon INOVACION dhe KREATIVITET për të siguruar konkurrueshmëri.

Nëse je një i ri me ambicje, një sipërmarrës, një profesionist apo organizatë që do të bëhesh pjesë e programit të Bashkisë Korçë për të ndërtuar ekosistemin më të favorshëm për nxitjen e inovacionit dhe kreativitet.
Nëse ke filluar nje biznes, apo ke një ide biznesi.
Nëse do të dish se si mund të punosh nga shtepia si freelancer për tregun global, ashtu si dhjetra vajza dhe djem nga Korca,
Nëse do të njihesh me histori frymëzyese suksesi nga vendi dhe bota,
Nëse do të njihesh me hapësirat, stimujt dhe lehtesitë që Bashkia Korçë është duke ndërtuar,
Atëhere bëhu pjesë e fundjavës më të veçantë të qytetit tonë të bukur, #KORÇADIGITALWEEKEND.
Me mbeshtjen e vyer të VIGAN group dhe partnereve tanë do të sjellim në një platformë aktorët më të spikatur të vendit dhe rajonit për të filluar rrugën e re të Korçës si hub i rëndësishëm rajonal i inovacionit dhe kreativitetit.
Korca jo vetëm e bukur, por edhe innovativ!

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale