Kolegji Riinvest organizon konferencën Shaping Kosovo’s Digital Society


Riinvest

Të mërkurën, më 25 shtator, nga ora 10:00 deri në 12:30 në Kolegjin Riinvest, organizohet konferenca me temën “Formësimi i Shoqërisë Dixhitale në Kosovë” (FSHD).

Tema e Konferencës FSHD është inspiruar nga dy konceptet themelore: idea që rrjetet kompjuterike, duke mbështetur bashkëveprimet njerëzore, ndihmojnë në krijimin dhe formësimin e shoqërive dixhitale, si ndërlidhet kjo me Strategjinë e Inovacionit dhe TI-së në Kosovë dhe nga ana tjeter statistikat mbi shkallën e lartë të abuzimit me internet, qoftë globalisht apo lokalisht, indikojnë një nevojë të madhe dhe urgjente për një edukim apo formësim të kësaj shoqërie të lidhur online; duke iu përgjigjur pyetjes se si mund t’i kontribojmë shoqërisë tonë kosovare në këtë aspekt?

Në konferencë do të marrin pjesë shumë shkencëtarë të shquar, ekspertë të TI-së, politikanë, diplomatë, përfaqësues të institucioneve kyçe publike, si dhe përfaqësues të sektorit privat.

Pjesëmarrja në këtë konferencë është falas. Për të marrë biletën, klikoni KËTU.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale