Junior Achievement of Albania sjell eventin "Leader for a day" - Business Magazine Albania

Junior Achievement of Albania sjell eventin “Leader for a day”


Junior Achievement (JA) është organizata më e madhe në botë, e cila edukon dhe frymëzon të rinjtë për të vlerësuar lirinë e sipërmarrjes, biznesit dhe ekonomisë në dobi të përmirësimit të cilësisë së jetës së tyre. Fillimisht e themeluar në vitin 1919 në Shtetet e Bashkuara, rrjeti i Junior Achievement sot është zgjeruar në 122 vende të botës, me një rritje prej 10.6 milionë studentësh në vit.

Programi JA në Shqipëri është një investim strategjik i Fondacionit Shqiptaro – Amerikan për Zhvillim (AADF) me mbështetje institucionale të Ministrisë së Arsimit, Sportit dhe Rinisë. Modulet e Junior Achievement tashmë janë pjesë e kurrikulës bërthamë dhe me zgjedhje në të gjitha shkollat e mesme dhe ato të arsimit bazë (sistemi k-9). Programi Junior Achievement ofrohet në 176 shkolla të mesme në Shqipëri, duke përfshirë 11800 studentë, të moshës 16-18 vjeç. Këta studentë prezantohen me biznesin dhe sipërmarrjen nëpërmjet metodologjive praktike të të mësuarit. Nxënësit kanë mundësinë për të krijuar, udhëhequr dhe menaxhuar mini-kompaninë e tyre të vogla. Ata mësojnë rreth strategjive të marketingut, planifikimit të biznesit, operacioneve dhe menaxhimit financiar të mini-kompanive të tyre.

“Leader for a day” është një event një ditor dedikuar udhëheqësve të ardhshëm. Ai shërben si një mundësi e mirë për të lidhur ngushtë studentët e rinj JA me liderë të vërtetë në sektorin publik dhe privat. 40-45 nxënës nga shkollat ​​e mesme JA në Shqipëri do të kenë mundësinë e rrallë dhe unike për të qenë një udhëheqës biznesi i vërtetë në këtë ditë dhe për të kuptuar se çfarë do të thotë të udhëheqin, menaxhojnë, drejtojnë dhe marrin vendime me përgjegjësi. Nxënësit e JA do të kalojnë një ditë të tërë pranë udhëheqësve të shquar dhe do ta ndjekin procesin e punës nga afër, duke mësuar disa nga kompleksitetet që vijnë me këtë rol plot angazhim.

Kjo iniciativë gëzon sukses të madh në mbarë botën. Çdo vit, biznesmenët, politikanët dhe udhëheqësit nga të gjitha sferat e jetës shërbejnë si modele për mijëra të rinj.

“Leader for a day” kulmon me një Ceremoni Gala në ambientet e hotel Plaza, me figura publike, përfaqësues diplomatikë dhe përfaqësues të OJQ-ve ndërkombëtare, drejtues të nivelit të lartë të komunitetit të biznesit shqiptar, mësues dhe 40-45 nxënësit më të mirë.

Për më shumë informacion mund të kontaktoni në:

Tel: +355 42259108
E-mail: sbala@junior-albania.org; ncela@junior-albania.org

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #35 - Qershor 2024

Ja si sipërmarrës të guximshëm përmes inovacionit ndikojnë industri të tëra!

 

Ky numër i revistës mund të quhet numri i dedikuar sipërmarrësve, nismëtarëve dhe inovatorëve. Atyre të cilët me guxim, këmbëngulje dhe me risi nxisin transformimin e industrive me ndikim në jetët tona. Këto përvoja, sfida, ide të reja, aplikime dhe bashkëpunime të tyre, vijnë nëpërmjet Business Mag Albania, nr. 35. 

Për ty, që po e mban në dorë këtë revistë, kemi diçka të re! Tani mund të dëgjosh me zë artikujt që lexon tek BusinessMag. 

Në partneritet me Nullius in Verba, sjellim një mënyrë revolucionare për të konsumuar përmbajtjen. Falë teknologjisë së avancuar të AI, tani mund të dëgjoni me zë artikujt tuaj të preferuar në çdo kohë dhe vend, duke ju lejuar të informoheni ndërsa jeni në lëvizje. Ky bashkëpunim inovativ pasqyron përkushtimin tonë për të mbështetur sipërmarrjen dhe zhvillimin e modeleve të suksesshme, duke sjellë përvojë të re dhe vlerë të shtuar për ju si lexues. Skano kodet QR në çdo artikull dhe shijo nga kudo që të jesh një format të ri, mundësuar nga Inteligjenca Artificiale, aplikuar nga një …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0