Infocom World Albania Edicioni 9 - Përqafoni Transformimin Digjital

Infocom World Albania Edicioni 9 – Përqafoni Transformimin Dixhital


Sesioni i Parë: Nga Qytetet Smart në Jetën Smart: Udhëtimi i pashmangshëm …

Një nga objektivat e ardhshme të epokës dixhitale është qyteti. Kombinimi i teknologjisë së bashku me infrastrukturën fizike dhe shërbimet mund të thjeshtojë jetën e banorëve. Ky është premtimi i “qytetit smart”.

Qytetet smart nuk janë vetëm një ëndërr e së ardhmes. Falë zgjidhjeve jashtëzakonisht të reja të Internet of Things (IoT), shumë prej tyre tashmë janë aktive dhe po zgjerohen me shpejtësi. Qeverisja komunale po shfrytëzon teknologjitë mobile dhe teknologjitë wireless të Wide Area Power, për të lidhur dhe përmirësuar infrastrukturën, efikasitetin, komoditetin dhe cilësinë e jetës për banorët dhe vizitorët.

Qytetarët angazhohen me ekosisteme smart në mënyra të ndryshme, duke përdorur smartphone dhe pajisje mobile, si dhe me makina dhe shtëpi të ndërlidhura. Pajisjet dhe të dhënat e lidhura me infrastrukturën dhe shërbimin fizik të qytetit mund të ulin shpenzimet dhe të përmirësojnë qëndrueshmërinë. Komunitetet mund të përmirësojnë shpërndarjen e energjisë, të modernizojnë mbledhjen e plehrave, të ulin bllokimin e trafikut, të ulin kriminalitetin dhe të përmirësojnë cilësinë e ajrit me ndihmën e IOT.

Në mes të këtij koncepti “Futuristik Utopian”, a mundet Shqipëria si një vizitor i vonshëm, të fitojë duke përshtatur teknologjinë më të fundit? Kjo dhe më shumë, do të diskutohen në sesionin e parë të Infocom.

Sesioni i dytë: Bota e Autoktonëve Dixhitalë: Fundi i hendekut midis gjeneratave!

Çdo brez përjeton momente me imapkt në histori që ndan anëtarët e saj nga gjeneratat e tjera dhe i lidh ata së bashku si kolegë. Për autoktonët dixhitalë, shumë prej këtyre momenteve rrotullohen rreth teknologjisë dixhitale dhe për çdo rrjeti shoqëror që shënon një pikë kyçe në jetën e tyre.

Mijëvjeçarët (Millennials) përfaqësojnë grupin më të madh demografik në histori; nga viti 2025, Millennials pritet të përbëjnë rreth 75% të fuqisë punëtore. Për këto arsye, si dhe komoditetin e tyre me teknologjinë dixhitale. Duke qenë fuqia punëtore ose klienti potencial, vendasit dixhitalë tashmë kanë një ndikim të jashtëzakonshëm në peizazhin e biznesit. Ajo që duket tërheqëse për këtë brez, përbën një lëvizje të madhe në botën e lulëzimit të startup-eve, e cila po ushqehet nga një brez i ri sipërmarrësish.

Në Shqipëri Millennials u rritën gjatë një periudhe tranzicioni, jostabiliteti politik dhe ekonomik, i cili mund të ketë ndikuar ndryshe dhe në atë që ende duhet të vijë nga ky brez. Si mund të ristrukturohet arsimi, tregtia për të gjetur rrugën e saj në internet për një shkallëzim më të mirë, teknologjitë më të fundit që duhet të përshtaten dhe të ofrohen nga kompanitë e mëdha dhe gjithashtu qeveria që ngadalë do të përqafojë epokën futuristike që po ndërpret sistemet financiare në botë?

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #28 - Prill 2022

Si sipërmarrës e keni dëgjuar, madje e keni predikuar shprehjen: jeta nuk bëhet më e lehtë, thjesht ju bëheni më të fortë. Kësaj radhe po e përjetojmë siç nuk e kishim imagjinuar.

Ndërsa po synonim të dilnim nga kthetrat e pandemisë, një tjetër plagë goditi Europën. Sulmi rus ndaj Ukrainës, i pakonceptueshëm nga bota moderne, erdhi si një Tsunami në Europë dhe madje në të gjithë Botën. Lufta me armë shkatërruese, deri tek kërcënimi i përdorimit të armëve nukleare, po sjell një dëm të jashtëzakonshëm për Ukrainën dhe popullin e saj. Mijëra të vrarë dhe mbi 4 milionë të shpërngulur nga vendi, pavarësisht rezistencës së fortë dhe të paparashikuar të ukrain- asve.

Zhvillimet dinamike në më pak se një muaj, çuan në vendime të pamenduara më parë për dhjetëra kompani ndërkombëtare. Tregjet e lëndëve të para panë çmime të rritura me ritmet më të larta të 40 viteve të fundit, ndërsa sheshet në kryeqytetet botërore, përfshirë Tiranën, pritën protestat, fillimisht kundër luftës e më tej kundër rritjes së çmimeve. Më 8 Mars, Çmimi i Naftës kaloi nga 199 lekë/litër në 260-270 lekë për litër, ndërsa po gjatë marsit, çmimi i bukës masive kaloi nga 80 lekë në 100 dhë së fundi 120 lekë. Qeveria ngriti komitete për të …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0