Infocom World Albania Edicioni 9 – Përqafoni Transformimin Dixhital


Sesioni i Parë: Nga Qytetet Smart në Jetën Smart: Udhëtimi i pashmangshëm …

Një nga objektivat e ardhshme të epokës dixhitale është qyteti. Kombinimi i teknologjisë së bashku me infrastrukturën fizike dhe shërbimet mund të thjeshtojë jetën e banorëve. Ky është premtimi i “qytetit smart”.

Qytetet smart nuk janë vetëm një ëndërr e së ardhmes. Falë zgjidhjeve jashtëzakonisht të reja të Internet of Things (IoT), shumë prej tyre tashmë janë aktive dhe po zgjerohen me shpejtësi. Qeverisja komunale po shfrytëzon teknologjitë mobile dhe teknologjitë wireless të Wide Area Power, për të lidhur dhe përmirësuar infrastrukturën, efikasitetin, komoditetin dhe cilësinë e jetës për banorët dhe vizitorët.

Qytetarët angazhohen me ekosisteme smart në mënyra të ndryshme, duke përdorur smartphone dhe pajisje mobile, si dhe me makina dhe shtëpi të ndërlidhura. Pajisjet dhe të dhënat e lidhura me infrastrukturën dhe shërbimin fizik të qytetit mund të ulin shpenzimet dhe të përmirësojnë qëndrueshmërinë. Komunitetet mund të përmirësojnë shpërndarjen e energjisë, të modernizojnë mbledhjen e plehrave, të ulin bllokimin e trafikut, të ulin kriminalitetin dhe të përmirësojnë cilësinë e ajrit me ndihmën e IOT.

Në mes të këtij koncepti “Futuristik Utopian”, a mundet Shqipëria si një vizitor i vonshëm, të fitojë duke përshtatur teknologjinë më të fundit? Kjo dhe më shumë, do të diskutohen në sesionin e parë të Infocom.

Sesioni i dytë: Bota e Autoktonëve Dixhitalë: Fundi i hendekut midis gjeneratave!

Çdo brez përjeton momente me imapkt në histori që ndan anëtarët e saj nga gjeneratat e tjera dhe i lidh ata së bashku si kolegë. Për autoktonët dixhitalë, shumë prej këtyre momenteve rrotullohen rreth teknologjisë dixhitale dhe për çdo rrjeti shoqëror që shënon një pikë kyçe në jetën e tyre.

Mijëvjeçarët (Millennials) përfaqësojnë grupin më të madh demografik në histori; nga viti 2025, Millennials pritet të përbëjnë rreth 75% të fuqisë punëtore. Për këto arsye, si dhe komoditetin e tyre me teknologjinë dixhitale. Duke qenë fuqia punëtore ose klienti potencial, vendasit dixhitalë tashmë kanë një ndikim të jashtëzakonshëm në peizazhin e biznesit. Ajo që duket tërheqëse për këtë brez, përbën një lëvizje të madhe në botën e lulëzimit të startup-eve, e cila po ushqehet nga një brez i ri sipërmarrësish.

Në Shqipëri Millennials u rritën gjatë një periudhe tranzicioni, jostabiliteti politik dhe ekonomik, i cili mund të ketë ndikuar ndryshe dhe në atë që ende duhet të vijë nga ky brez. Si mund të ristrukturohet arsimi, tregtia për të gjetur rrugën e saj në internet për një shkallëzim më të mirë, teknologjitë më të fundit që duhet të përshtaten dhe të ofrohen nga kompanitë e mëdha dhe gjithashtu qeveria që ngadalë do të përqafojë epokën futuristike që po ndërpret sistemet financiare në botë?

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale