Hapet Startup Olé 2019, eventi i rrjetëzimit dhe teknologjisë për startup-et në Europë


Startup OLÉ  është një event falas për teknologjinë që lidh Startup-et, spin-off dhe SME-të inovative me investitorët, korporatat, institucionet publike, ambasadat, përshpejtuesit, universitetet dhe mediat. Pjesëmarrja është falas për të pranishmit, sepse të gjitha shpenzimet mbulohen nga dhjetëra partnerë dhe për shkak se organizatorët janë vullnetarë me interes jofitimprurës. Ky është një rast unik në Europë !!

Edicioni i pestë i Startup OLÉ, i cili do të mbahet në datat 26 dhe 28 Mars në Salamanca, synon të bashkojë më shumë se 30,000 pjesëmarrës nga 120 vende, 850 startup-e dhe 500 folës, me një portofol investimi më shumë se 50 miliardë. Falë rritjes së vazhdueshme, Startup OLÉ është bërë një event i rëndësishëm në ekosistemin e sipërmarrjes Europiane.

Edicioni i vitit 2019 sjell risi të rëndësishme si krijimi i vertikaleve të reja të tilla si: emergjenca, lëvizshmëria, qytetet inteligjente, detet pa plastikë dhe ekonomia e përbashkët. Ne gjithashtu do të festojmë me një forum të grave sipërmarrëse. Një risi tjetër është dhe organizimi i aktiviteteve ekskluzive të rrjetëzimit për investitorët, korporatat e mëdha, administratat publike / ambasadat, përshpejtuesit, universitetet etj, në të cilat do të jenë në gjendje të zhvillojnë strategji të përbashkëta për të mbështetur sipërmarrjen.

Për më shumë informacion në lidhje me eventin këtu gjeni detajet e nevojshme: https://goo.gl/x43mHF . Për t’u regjistruar si startup Klikoni Këtu.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale