Forumi i Financave Publike Vendore: Status Raporti 2019

Forumi i Financave Publike
05-06-2020 10:00:00 Join

Leviz Albania dhe Co-PLAN, Instituti për Zhvillimin e Habitatit organizojnë “Webinar – Forumi i Financave Publike Vendore: Status Raporti 2019”, datë 05 Qershor 2020, ora 10:00.
Në këtë webinar, do të prezantohet Status Raporti i Financave Publike Vendore për Vitin 2019, i cili paraqet një pasqyrë gjithëpërfshirëse dhe informuese se si bashkitë përdorën burimet financiare për të përmirësuar ofrimin e shërbimeve publike vendore.

Panalistë dhe ekspertë të financave publike do të diskutojnë mbi gjetjet dhe sfidat me të cilat u përballën bashkitë gjatë vitit 2019 dhe cilat janë pritshmëritë për vitet 2020-2021.

Nëse doni të bëheni pjesë e webinarit, konfirmoni pjesëmarrjen tuaj duke dërguar një e-maili në adresën: [email protected] Pas konfirmimit të pjesëmarrjes, do të dërgohen udhëzimet e përgjithshme për tu bashkuar në takimin virtual (meeting ID, password, link)

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale