Forumi Ekonomik i Shkupit hap thirrjen për regjistrime! - Business Magazine Albania

Forumi Ekonomik i Shkupit hap thirrjen për regjistrime!

23-06-2021 Join

Forumi Ekonomik i Shkupit synon të zhvillojë një takim të nivelit të lartë të udhëheqësve politikë, të korporatave dhe intelektualëve më me ndikim lokal dhe ndërkombëtar për të adresuar sfidat e ngutshme me të cilat përballet Maqedonia e Veriut dhe i gjithë rajoni.

Forumi do të ofrojë një mundësi për të identifikuar dhe vlerësuar sfidat kryesore të rritjes, për të mësuar nga përvojat e politikave në vendet e tjera, për të mbështetur miratimin e praktikave të inovacionit shoqëror të korporatave në sektorin privat dhe për të identifikuar një strukturë veprimesh drejt një ekonomie më konkurruese dhe gjithëpërfshirëse në Maqedoninë Veriore.

Lista e folësve është e gjatë, me emrat më në zë të politikës dhe ekonomisë së rajonit.

Në të përfshihen: Zoran Zaev, kryeministër i Republikës së Maqedonisë së Veriut që prej Gushtit të 2020-ës, Edi Rama, kryeministër i Republikës së Shqipërisë, Anita Angelovska Bezhoska, Guvernatore e Bankës Nacionale të Republikës së Maqedonisë, Andi Aranitasi, Drejtor i Zyrës Rezidenciale të EBRD në Maqedoninë e Veriut, Branko Azeski, Kryetar i Dhomës Ekonomike të Tregtisë, Kreshnik Bekteshi, Ministër i Ministrisë së Ekonomisë në Republikën e Maqedonisë, Fatmir Besimi, Ministër i Financave, H.E. Kate Marie Byrnes, Ambasadore e Shteteve të Bashkuara në Republikën e Maqedonisë, Fatmir Bytyqi, Zëvendës Kryeministër i Marrëdhënieve Ekonomike në Republikën e Maqedonisë së Veriut, Nikola Dimitrov, Zëvendës President i Marrëdhënieve Europiane në Republikën e Maqedonisë së Veriut, Maja Filipceva, Presidente e dhomës Amerikane të Tregtisë, H.E. David John Geer, Ambasador i delegacionit të Bashkimit Evropian në Maqedoninë e Veriut, H.E. Anke Holstein, Ambasadore Gjermane në Republikën e Maqedonisë së Veriut, H.E. Roussos Koundouros, Ambasador i Republikës Greke në Republikën e Maqedonisë së Veriut, Nikola Ljushev, Zëvëndës President i Dhomës amerikane të Tregtisë, Damir Marusic, Bashkëpunëtori Lartë i Këshillit Atlantik, Ary Naim, Menaxher Rajonal për Evropën Qëndrore dhe Juglindore

Korporata Ndërkombëtare e Financave, Naser Nuredini, Ministri i Mjedisit & Planifikimit Fiz, Republika e Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani, Ministër në Ministrinë e Punëve të Jashtme, Dmitry Pankin, President i Bankës së Tregtisë dhe Zhvillimit të Detit të Zi, Massimiliano Paolucci, Menaxheri i vendit për Kosovën dhe Maqedoninë e Veriut, Banka Boterore, Dejan Pavleski, Drejtor Investimesh në Maqedoninë e Veriut, Stefan Peter, President i Këshillit të Investitorëve të Huaj në Maqedoninë e Veriut, H.E. Milan Predan, Ambasadori i Sllovenisë në Republikën e Maqedonisë së Veriut, Athanasios Savvakis, Presidenti i Federatës së Industrive të Greqisë, Olivér Várhelyi, Komisioneri Evropian për Fqinjësinë dhe Zgjerimin.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0