Dilema e sigurisë kibernetike në epokën dixhitaleA është startup-i juaj i mbrojtur? Qendra e Inovacionit Protik ju fton t’i bashkoheni takimit të parë të këtij komuniteti, pjesë e Venture Well, GIST Innovation Hub Network.

Temat kryesore të workshopit do të jenë kercënimet dhe sfidat e ekosistemit me të cilat përballen startup-et ose bizneset e mirfillta. Startup-e, sipërmarrës, profesionistë dhe studentë që duan të mësojnë rreth sigurisë së informacioneve janë të mirëpritur të marrin pjesë.

Rreth folësve: Z. Dritan Gucaj është profesionist i konsoliduar i sigurisë me mbi 15 vite eksperiencë në fushën e IT-së. Gjatë 8 viteve të fundit, ai ka menaxhuar njësinë e  Sigurisë së Informacionit për institucionet financiare në Shqipëri. Ai është diplomuar në master për Menaxhimin e Sistemeve të Informacionit në Harvard, është diplomuar në Bachelor për Shkenca në universitetin Madonna  në Miçigan, dhe gjithashtu ka çertifikata prestigjioze të sigurisë si CISSP dhe CISA.

Lexo: Startup Grind Tirana hosts Dalina Buzi

Përsa i përket Venture Well, GIST, iHub Venture Well është duke mbështetur përhapjen e Inovacionit Global të Departamentit të Shtetit Amerikan, përmes iniciativës shkencore dhe teknologjike(GIST).Kjo iniciativë fuqizon inovatorët e rinj përmes  zgjerimit të network-ut, aftësive konstruktive, mentorimit dhe aksesit në financim për të zhvilluar startup-e që u adresohen sfidave të zhvillimit dhe ekonomisë.

Që prej vitit 2011, GIST ka bashkëpunuur me inovatorë të teknologjisë dhe shkencës si dhe me sipërmarrës në 135 vende me ekonomi në zhvillim në mbarë botën, duke mundësuar trajnime dhe burime që kanë ndihmuar në suksesin e startup-eve. Kjo është bërë nëpërmjet konkurseve, kampeve të zhvillimit të startup-eve dhe programeve interaktive online.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale