Buxheti i shtetit dhe auditimi i tij

Buxheti i shtetit
04-06-2020 16:00:00 Join

Junior Achievement of Albania  këtë të enjte ka ftuar Azmi Stringën, për të përmbyllur serinë e Webinareve për programin Debating Economics në bashkëpunim me Ekon.al.

Gjatë webinarit do të flitet për Buxhetin publik dhe auditimin e tij

-Si hartohet buxheti publik
-Si rregullohet me ligj
-Fakte të rëndësishme mbi ndarjen e fondeve në buxhetin publik
-Auditimi i buxhetit dhe rëndësia e tij

Kjo seri webinaresh, synon rritjen e kapaciteteve te studentëve, që janë pjesë e programit të Debatit mbi Ekonominë (Debating Economics) dhe të gjithë pjesëmarrësve të tjerë, të cilët duan të jenë pjesë e këtyre takimeve online. Së bashku me skuadrën e Ekon.al, pjesëmarrësit do të kenë mundësinë të eksplorojnë aspektet kryesore të ekonomisë dhe të diskutojnë për to me ekspertët e fushës, duke forcuar kështu njohuritë e tyre mbi ekonominë.

Webinari eshte i hapur per te gjithe te interesuarit.

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale