Eurosig merr 51% të aksioneve të UBA Bank - Business Magazine Albania

Eurosig merr 51% të aksioneve të UBA Bank

UBA Bank

Kapitalia shqiptar në banka po vjen në rritje. Shoqëria e sigurimeve Eurosig ka bërë të ditur se ka marrë paketën kontrolluese të Bankës së Bashkuar të Shqipërisë (UBA Bank), me 51% të aksioneve.

Eurosig u bë aksionere e kësaj banke rreth dy vite më parë, duke u bërë aksioneri I parë shqiptar I kësaj bankë, me capital të huaj, të zotëruar nga Islamic Development Bank. Eurosig bleu fillimisht 21% të aksioneve të UBA bank.

Ky transaksion pritet pritet të regjistrohet edhe në Qendrën Kombëtare të Biznesit.

UBA Bank është në treg prej vitit 1999. Ajo ka ende një peshë të ulët në tregun vendas, duke zënë më pak se 1% (0.7%) të tregut vendas. Të dhënat e fundit mbi sistemin bankar tregojnë se UNA Bank ka një total aktivesh prej 10.9 miliardë lekësh. Banka ka 1.1% të stokut të kredive të dhëna nga sistemi dhe 0.7% të depozitave.

Lexo: Eurosig, Insig dhe UBA Bank japin 10 000 euro për dëshmorin e atdheut Arjan Sala

Vitet e fundit, sipërmarresit shqiptarë kanë inveduar ndjeshën në sistemin bankar. Krahas Credins dhe Union Bank, të cilat ishin që në fillim me capital vendas në zotërim të investitorëve shqiptarë është edhe edhe Tirana Bank.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #26 - Korrik 2021

Ditët e nxehta të kësaj vere mund t’i freskoni me artikujt e revistës 26 të Businessmag. Një numër i pasur me artikuj rreth sipërmarrjeve në fusha të ndryshme, por edhe profileve interesante të sipërmarrësve. Që në kopertinë vini re dy djem që po çojnë përpara sipërmarrjen e ngirur nga prindërit. Një model për t’u ndjekur nga shumë sipërmarrje të tjera. Idetë e reja, nismat e reja në biznes sot janë më të rëndësishme se kurrë për të mundësuar suksesin.
Zhvillimet në disa tregje mund t’i gjeni në brendësi të revistës. Të tilla janë tregjet e real estate dhe ai i shërbimit postar.

Zhvillimet në fushën e teknologjisë këtë vit vijnë me 10 gjetjet më të rëndësishme teknologjike, të cilat janë orientuar shumë drejt zhvillimeve shëndetore.

Diaspora vjen me profilin e një sipërmarrëseje në fushën e stilimit dhe qepjes së veshjeve. Ornela ka arritur të hapë tre dyqane shërbimi, ku përshtaten brandet më të mëdha sipas nevojave të klientit.

Edukimi është një temë e prekur nga ne në këtë numër, pasi sfidat e edukimit në këtë vit pandemik kanë qenë të mëdha. Sjellim dy akademi me zhvillimet e tyre dhe qasjen ndaj edukimit gjatë pandemisë, si dhe mundësinë e edukimit të fëmijëve në format më të mira të mundshme.

Në brendë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0