Europol paralajmëron: ChatGPT po përdoret edhe nga kriminelët - Business Magazine Albania

Europol paralajmëron: ChatGPT po përdoret edhe nga kriminelët

Europol ka lëshuar një paralajmërim të ashpër për kriminelët që përdorin ChatGPT për qëllime dashakeqe. Agjencia policore europiane ka publikuar një raport që detajon se si kriminelët po përdorin teknologjinë për mashtrim, krim kibernetik dhe madje edhe terrorizëm.

“Aftësia e ChatGPT për të hartuar tekst shumë realiste e bën atë një mjet të dobishëm për qëllime phishing,” sipas Europol.

Me aftësinë e tij për të riprodhuar modele gjuhësore për të imituar stilin e të folurit të individëve ose grupeve të veçanta, chatbot mund të përdoret nga kriminelët për të synuar viktimat, tha agjencia e zbatimit të BE-së.

Lexo edhe: Businessmag pyet ChatGPT rreth versionit 4

Më tej në raport thuhet se aftësia e ChatGPT për të nxjerrë tekste autentik gjithashtu e bën atë një mjet ideal për propagandë dhe dezinformim.

“I lejon përdoruesit të gjenerojnë dhe përhapin mesazhe që pasqyrojnë një tregim specifik me një përpjekje relativisht të vogël.”

Kriminelët me pak njohuri teknike mund t’i drejtohen ChatGPT për të prodhuar kode me qëllim të keq, tha Europol./ Europol

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #31 - Prill 2023
Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0