European Electric Metals bën pjesë të stafit z. Mark Crawford

European Electric Metals bën pjesë të stafit z. Mark Crawford


z. Mark Crawford është:

  • Kryetar i Dhomës Amerikane të Tregtisë në Shqipëri
  • Drejtor i Bankës Amerikane të Investimeve në Shqipëri
  • Ish-Shef Ekzekutiv i Bankës Opportunity në Malin e Zi
  • Ish-Administrator i Fondit Shqiptaro-Amerikan të Sipërmarrjeve

European Electric Metals Inc. (“Kompania”) ka kënaqësinë të shpallë emërimin e Z. Mark Crawford në Bord.

Z. Crawford ka qenë këshilltar i Kompanisë që nga viti 2014. Mark Crawford është një qytetar amerikan, aktualisht i vendosur në Shqipëri ku mbikëqyr interesa të shumta ndërkombëtare të biznesit. Z. Crawford është një ekzekutiv me eksperiencë ndërkombëtare i cili ka qenë i përfshirë në startup-e dhe menaxhimin e auditimit, bankës, dhomave të tregtisë, prodhimit të filmave, mikrofinancave dhe firmave të burimeve natyrore në Amerikën e Veriut dhe në Europë.

Përvoja e zotit Crawford gjithashtu përfshin rolin si Shef Ekzekutiv për Bankën Opportunity në Mal të Zi duke rritur ROE para tatimit të bankës në mbi 40%, duke zgjeruar kështu pjesën e tregut të bankës në mbi 40% të popullsisë ekonomikisht aktive të Malit të Zi. Z. Crawford është gjithashtu administrator për Fondin Shqiptaro-Amerikan të Sipërmarrjeve. Ky fond investimi u autorizua nga Kongresi i Shteteve të Bashkuara dhe u kapitalizua me 30 milionë USD.

Në fund të investimit të fondit, ajo i kishte dhënë qeverisë amerikane më shumë se 500% të kthimit në kapitalin e ndarë. Përveç arritjeve të rëndësishme të biznesit të zotit Crawford, ai ka punuar pa pushim si vullnetar si Kryetar i Dhomës Amerikane të Tregtisë në Shqipëri dhe duke shërbyer si Zëvendëspresident Global për Çështjet Legjislative të Republikanëve Jashtë, me seli në SHBA. Z. Crawford është një kontribues i rregullt i televizionit në çështjet e biznesit dhe politike dhe ka dëshmuar lidhur me reformën tatimore dhe të biznesit përpara Kongresit të Shteteve të Bashkuara dhe komisioneve parlamentare në Shqipëri dhe Kosovë.

Z. Crawford ka një diplomë nga Universiteti i Miamit (Ohio) dhe një diplomë master nga University College London në Britani të Madhe. Ai është flet rrjedhshëm gjuhën shqipe, gjuhën serbe / malazeze dhe atë greke.

Fred Tejada, Shefi Ekzekutiv i Kompanisë, thotë: “Unë jam i lumtur të mirëpres Z. Crawford në Bord. Në rolin e tij të mëparshëm si këshillues, ai i ka dhënë Kompanisë dinamikën e biznesit dhe të politikës jo vetëm në Shqipëri por edhe në vendet përreth. Unë jam i bindur se ai do të vazhdojë t’i ofrojë Kompanisë depërtim dhe drejtim më të vlefshëm tani që ai është në Bord, ndërsa ne vazhdojmë të avancojmë projektin Rehova”.

European Electric Metals Inc. njofton se John Booth është emëruar Kryetar i Bordit, më 3 prill 2018. Gjithashtu, anëtarët e emëruar të Komitetit të Auditimit do të jenë John Booth si Kryetar, Fred Sveinson dhe Mark Crawford.

/StockGuru

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #25 - Mars 2021

Kjo periudhë përkon me një vit të plotë në kushte pandemie në vendin tonë, në Europë dhe në mbarë botën. Në një vit ndodhën shumë zhvillime, të paparashkuara ndonjëherë më parë nga ne, duke hedhur poshtë shumë plane apo projekte tonat për rritjen. Por, në këtë kohë sipërmarrje të ndryshme u vunë në lëvizje për të gjetur zgjidhje të reja e për të siguruar mbijetesën.

Në këtë numër të revistës, vijnë zhvillimet përmes gjurmëve që kanë lënë tek industri, sipërmarrje apo individë sipërmarrës.

Pano Soko, ekonomist i njohur flet për efektet e paketave ekonomike të mbështetjes dhe nevojën për paketa ndihme në industritë e prekura.

Rubrika 3X3 i kushtohet industrisë së verërave. Nga intervistat tona me 3 prodhues rezulton se

verërat shqiptare janë të “paralizuara” nga pandemia.

Verërat janë në një trend me turizmin. Brunila Liçaj, profesore dhe eksperte në fushën e turizmit është optimiste për të ardhmen e kësaj fushe.

Në rubrikën e brandeve kemi sjellë, fabrikën e qumështit dhe prodhimeve të bulmetit “Lufra”, ndërsa një brand që po rimëkëmbet nga Kosova është prodhuesi i këpucëve artizanale “Perolli”. Të dy këto brande janë model frymëzimi për njerëzit e punës!

Një pjesë e rëndësishme e revistës i dedikohet konkursit dhe fituesve të Businessmag në …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0