Equifax u hakua nga oficerët ushtarakë kinezë, thonë prokurorët federalë


Vjedhja masive e vitit 2017 ekspozoi informacionet personale të rreth 150 milion amerikanëve

Departamenti i Drejtësisë ka shpallur aktakuzën e katër anëtarëve të ushtrisë së Kinës që kishin lidhje me hakimin e agjencisë së raportimit të kredisë Equifax, e cila ekspozoi informacione të ndjeshme për rreth 150 milionë amerikanë në vitin 2017.

Sipas aktakuzës, grupi hakoi në sistemet e Equifax në Alpharetta, Georgia, duke filluar nga maji i vitit 2017, përmes shfrytëzimit të një dobësie në sistemin Apache Struts të përdorur nga Equifax. Vjedhja masive ekspozoi emra, numrat e sigurimeve shoqërore, datëlindjet, adresat dhe në disa raste, numrat e patentës së shoferit, numrat e kartave të kreditit për më shumë se 200,000 njerëz dhe informacione të tjera personale të komprometuara të afro 182,000 njerëzve.

“Shkalla e vjedhjes ishte tronditëse,” tha prokurori i përgjithshëm William Barr në një konferencë për shtyp. “Vjedhja e qëllimshme, pa kriter, e sasive të mëdha të të dhënave personale të ndjeshme të civilëve, siç ndodhi këtu, nuk mund të tolerohet.”

Është hera e dytë që Departamenti i Drejtësisë ka paditur anëtarët e Ushtrisë Liberale të Popullit të Kinës (ULPK) në një rast spiunazhi ekonomik. Në vitin 2014, administrata Obama shpalli 31 akuza për spiunazh ekonomik, vjedhje sekrete tregtare, vjedhje identiteti, komplot për të kryer mashtrime kompjuterike dhe krime të tjera të lidhura me pesë oficerë të ULPK – por Kina mohoi përfshirjen. Në atë kohë, aktakuza u pa si një zgjerim i paparë i fuqive kriminale vendase, megjithëse akuza të tilla janë rritur në mënyrë të zakonshme pas këtij rasti.

Në këtë rast, prokurorët kanë akuzuar katër anëtarët e ULPK-së për komplot për të kryer mashtrime kompjuterike, komplot për të kryer spiunazh ekonomik dhe komplot për të kryer mashtrim me tela.

Këto nuk ishin akuzat e para që Departamenti i Drejtësisë ka sjellë në lidhje me shkeljen. Në korrik, ish oficeri ekzekutiv i informacionit të Equifax, Jun Ying, u dënua me katër muaj burg për tregtim të brendshëm për shitjen e aksioneve të tij, pas vjedhjes masive nga UPLK.

Zëvendës Drejtori i FBI, David Bowdich u tha gazetarëve këtë mëngjes se nuk kishte prova “tani për tani”, që të dhënat e ekspozuara të Equifax ishin duke u përdorur. Por Bowdich shprehu zhgënjimin për atë që ai e sheh si qëndrimin e përgjithshëm ndaj vjedhjes së të dhënave.

“Ne pothuajse jemi bërë, si një vend, imunë ndaj këtyre shkeljeve,” tha Bowdich, duke shtuar se amerikanët janë mësuar të lexojnë për një vjedhje dhe më pas të regjistrohen në monitorimin e kartave të kreditit. “Ne nuk duhet të mendojmë ashtu. Bizneset amerikane nuk duhet të jenë të vetëkënaqura në mbrojtjen e të dhënave të tyre dhe pronësisë intelektuale nga kundërshtarët tanë. Qytetarët amerikanë nuk duhet të jenë të vetëkënaqur për mbrojtjen e të dhënave të tyre të ndjeshme. ”

 

THE VERGE

Must watch
Business Mag Nr. #23 - Qershor 2020

Të gjitha planet tuaja për këtë vit, si individë apo sipërmarrës mund të jenë përmbysur. Mbërritja e Coronavirusit në Shqipëri paralizoi gjithçka, ashtu si kudo. Në mënyrë të papritur na vuri në kushte tërësisht të tjera pune, na shtoi pasigurinë e shqetësimin për të ardhmen.

Sipërmarrjet, kryesisht në fushën e IT u përshtatën më shpejt, duke angazhuar punonjësit nga shtëpia. Ato zhvilluan dhe më tej mundësitë për të punuar në distancë, ndërkohë që shumë kompani të tjera u mbyllën plotësisht.

Kjo është një periudhë sprove, për individin, drejtuesit dhe liderin. Kjo është lufta që po zhvillohet në spitale dhe fronti i parë i saj janë mjekë, infermierë e sanitarë. Historia e ekonomisë k a treguar se gjithmonë pas një situatë të vështirë ka një ringritje. Dhe ne besojmë se kështu do të jetë.

Deri atëhërë ajo çka na mbetet të bëjmë është respektimi i rregullave të kërkuara, marrja e përgjegjësive ndaj të tretëve për aq sa mundemi, e të interesohemi për të pamundurit, të ndajmë diçka për ta.

Solidariteti nuk ka munguar e nuk do të na mungojë as kësaj radhe. Ajo çfarë doli në pah krahas solidaritetit ishte varfëria: e shtetit, e kompanive dhe e vetë individëve.

Një ditë pas dërgimit të 30 bluzave të bardha në Itali, The Guardian na vlerësoi në artikullin e saj si zemërgjerë edhe pse Ky numër ishte planifikuar të botohej në Prill 2020, por procesi u shty për shkak të masave të ndërmarra si pasojë e shpërthimit të Covid-19. Edhe pse në kohë vështirësish, jemi …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale