Elon Musk tani po forcon teorinë e konspiracionit 'Pizzagate' - Business Magazine Albania

Elon Musk tani po forcon teorinë e konspiracionit ‘Pizzagate’

Elon Musk tani po forcon teorinë e konspiracionit 'Pizzagate'

Elon Musk të hënën nxiti teorinë e rrezikshme të konspiracionit “Pizzagate” në një postim në X, platforma e njohur më parë si Twitter, vetëm disa ditë pasi u kritikua ashpër dhe u përball me një eksod reklamuesi pas përqafimit të tij të një teorie konspirative antisemitike. Në një postim të hënën, një përdorues i X u përpoq të lidhte themeluesin e Media Matters, mbikëqyrësi progresiv i medias që javën e kaluar identifikoi reklama për markat kryesore që shfaqeshin së bashku me përmbajtjen pro-naziste në X , me pronarin e “restorantit Pizzagate”.  Musk u përgjigj: “E çuditshme”.

Pizzagate është një teori komploti anti-Hillary Clinton që u përpunua në 4chan, Reddit, Twitter dhe platforma të tjera në ditët e fundit para zgjedhjeve presidenciale amerikane të vitit 2016.

Është thjesht teoria e fundit e konspiracionit që Musk ka tërhequr vëmendjen për përdorimin e X. Musk javën e kaluar ra dakord me një postim antisemitik në platformën e tij të mediave sociale X, duke miratuar pretendimin se komunitetet hebraike shtyjnë “urrejtjen kundër të bardhëve”.

Musk javën e kaluar u përball me reagimin e Shtëpisë së Bardhë dhe të tjerëve për përfshirjen në një teori konspirative antisemitike.

“Është e papranueshme të përsëritet gënjeshtra e tmerrshme pas aktit më fatal të antisemitizmit në historinë amerikane në çdo kohë, e lëre më një muaj pas ditës më vdekjeprurëse për popullin hebre që nga Holokausti”, tha zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, Andrew Bates .
Të paktën gjysma e reklamuesëve të mëdhenj, duke përfshirë gjigantët mediatikë Disney, Paramount dhe NBCUniversal, ndaluan shpenzimet e tyre për X.

Musk e ka kundërshtuar idenë se ai është antisemitik. “Asgjë nuk mund të jetë më larg nga e vërteta,” tha ai. Kompania e Musk ka pohuar gjithashtu se raporti i Media Matters ishte mashtrues dhe se ka ndërmarrë hapa për të luftuar antisemitizmin dhe diskriminimin në platformë. X të hënën paditi Media Matters, duke e akuzuar atë se ka shtrembëruar saqë ka gjasa që reklamat të shfaqen pranë përmbajtjes ekstremiste në X.

Megjithatë, X nuk i ka hequr llogaritë pro-naziste të përmendura në raportin e Media Matters.

cnn.com

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0