Elon Musk shet përsëri aksione të Tesla-s - Business Magazine Albania

Elon Musk shet përsëri aksione të Tesla-s

aksione

CEO i Tesla, Elon Musk, është duke shitur sërish aksionet e kompanisë së tij të automjeteve elektrike, sipas dosjeve rregullatore. Që nga e premtja, ekzekutivi ka shitur 7.9 milionë aksione, që arrin në rreth 6.9 miliardë dollarë. Kjo është hera e parë që Musk ka shitur aksione në Tesla që nga prilli, kur ai shiti 9.6 milionë aksione, me vlerë rreth 8.5 miliardë dollarë.

Musk duket se po shet aksionet për të patur para në dorë në rast se detyrohet të bëjë blerjen e tij prej 44 miliardë dollarësh në Twitter. Ekzekutivi postoi të martën në mbrëmje se ai kishte mbaruar së shituri për momentin.

Lexoni: Tesla shet 75% të zotërimeve të saj në Bitcoin

Muajin e kaluar, Musk i tha Twitter se po e ndërpret marrëveshjen, sepse ai besonte se kompania e mediave sociale po e mashtronte në lidhje me llogaritë bot të saj.

Musk gjithashtu postoi të martën në mbrëmje se nëse marrëveshja me Twitter nuk mbyllet, ai do të blejë aksionet e tij. Ndoshta ai do të presë derisa t’i blejë ato me çmim të lirë.

Gjatë dhjetë muajve të fundit, Musk ka shitur rreth 32 miliardë dollarë aksione në Tesla.

Aksionet e Tesla-s ranë me 2.44% sot, por po tregtohen relativisht të paqëndrueshme pas orarit të punës, duke treguar se shitjet e aksioneve nuk kanë ende një efekt në çmimin e aksioneve të Tesla-s. Aksionet e Tesla-s u goditën në fund të vitit të kaluar kur Musk shiti më shumë se 16 miliardë dollarë pasi bëri një sondazh me fansat e tij në Twitter nëse ai duhet të shkurtojë aksionet e tij, një veprim që e futi në telashe me Komisionin e Letrave me Vlerë.

/techcrunch

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #29 - Korrik 2022

Art në biznes & biznes me art

Ky numër vjen me tema të fushave të paprekura më parë nga ne.

Sipërmarrja gjendet kudo, ndaj këtë radhë u ndalëm tek industria e modës dhe kinematografia. Arti është një fushë ku mund të lulëzojnë shumë sipërmarrje të suksesshme. Përmes investimit në art, jo vetëm bëjmë biznes, por i shërbejmë shumë më tepër identitetit shqiptar, duke krijuar mundësi të promovohen e të njihen në tregje globale, vendi, kultura dhe tradita shqiptare. Pra, të hapet rruga edhe për turizëm dhe eksporte më të mëdha.

Sot vijmë me artikuj dedikuar modës, sfidave aktuale, ndikuar nga kriza e çmimeve të larta, por edhe mundësive për zbulimin e talenteve. Muza Competition, konkursi i artistëve të rinj u kurorëzua me 10 finalistë nga diaspora dhe fitoren e një vajze të re. E sapodiplomuar në Amerikë, Alisa Dudaj, spikati, duke treguar me punimet e saj talentin dhe vlerësimin e traditës. Businessmag beson tek talentet dhe synon të frymëzojë përmes tyre. Në fushën e artit ju mund të nisni një startup, ndaj në faqen kryesore sjellim stilisten e re.

Një tjetër industri që po lulëzon mes vështirësish është ajo e kinematografisë. Financat publike vendase janë të ulëta dhe kineastët kërkojnë vë…

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0