Elon Musk i thotë Rishi Sunak se kemi një të ardhme të AI ku "nuk nevojitet punë" - Business Magazine Albania

Elon Musk i thotë Rishi Sunak se kemi një të ardhme të AI ku “nuk nevojitet punë”

Elon Musk e shpalli inteligjencën artificiale “një nga forcat më shkatërruese në histori” në një bisedë të ulur me kryeministrin britanik Rishi Sunak, i cili u përfshi në rreziqet dhe mundësitë e AI të enjten, duke mbyllur samitin inaugurues të Sigurisë së AI në Mbretërinë e Bashkuar.

“Inteligjenca artificiale ka shumë të ngjarë të jetë një forcë për të mirën”, tha Musk. “Por probabiliteti që të shkojë keq nuk është zero për qind.”

Të dy burrat folën në një bisedë të stilit të intervistës nga një skenë në Lancaster House, një vend qeveritar në Londrën qendrore që përdoret shpesh për qëllime diplomatike, përpara se biseda të hapej për pyetjet e gazetarëve. Biseda më pas u postua për transmetim në llogarinë personale të Musk në X, faqja e mediave sociale e njohur më parë si Twitter që ai zotëron.

Musk ishte i pranishëm gjatë gjithë ngjarjes dy-ditore të mbajtur kryesisht në Bletchley Park, selia e programit të thyerjes së kodeve të Forcave Aleate gjatë Luftës së Dytë Botërore, së bashku me Zëvendës Presidentin e SHBA Kamala Harris, CEO të OpenAI Sam Altman dhe politikanë të tjerë të shquar dhe liderë globalë të teknologjisë. Në këtë ngjarje ishin të pranishëm edhe zyrtarë kinezë.

“Jam i lumtur që shoh në këtë pikë që njerëzit po e marrin seriozisht AI”, tha Musk për Sunak të enjten. “Faleminderit për këtë samit. Mendoj se do të mbetet në histori si mjaft e rëndësishme.”

Musk shpalosi disa parashikime për AI, duke përfshirë një të ardhme ku nuk do të nevojiteshin punë dhe shoqëria me AI do të ishte një nga format më të larta të miqësisë.

BBC

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0