Elon Musk: Gati për të operuar “Starlink” në Gaza për të ndihmuar organizatat ndërkombëtare - Business Magazine Albania

Elon Musk: Gati për të operuar “Starlink” në Gaza për të ndihmuar organizatat ndërkombëtare

Miliarderi Elon Musk njoftoi se është i gatshëm të operojë sistemin e internetit satelitor të “SpaceX”, “Starlink”, në zonën e Rripit të Gazës”, për të mirën e organizatave humanitare.

“Starlink do të mbështesë organizatat e njohura ndërkombëtare të ndihmës në Gaza”,- postoi Musk në llogarinë e tij në platformën “X”.

Megjithatë, sapo “Starlink” të futet në këtë zonë, mund mos të jetë e mundur të mohohet aksesi i organizatës terroriste Hamas në sistem.

Kjo hyrje potencialisht mund të ofrojë ndihmë të rëndësishme për organizatën terroriste në konfliktin e saj me Izraelin.

Ky shërbimi i “Starlink”-ut u mundësua pas shumë kërkesave në rrjetin social “X” nga shumë përdorues të cilët kërkonin që Gazës t’i ofrohej internet.

“Starlink” është një plejadë interneti satelitore që po ndërtohet nga “SpaceX”, një prodhues privat i hapësirës ajrore dhe kompani transporti hapësinore.

Në përgjigje të njoftimit të Musk, ministri izraelit i Komunikimeve, Shlomo Karhi, tha se Izraeli do të përdorë të gjitha mjetet në dispozicion për ta luftuar këtë veprim.

“Hamasi do ta përdorë atë për aktivitete terroriste. Nuk ka dyshim për këtë, ne e dimë dhe Musk e di. Hamasi është ISIS”, theksoi ai.

Që nga viti 2015 nxisim shpirtin sipërmarrës, inovacionin dhe rritjen personale duke ndikuar në zhvillimin e një mjedisi motivues dhe pozitiv tek lexuesit tanë. Kjo punë që e bëjmë me shumë dashuri nuk ka të paguar. Ne jemi platforma e vetme e cila promovon modelin pozitiv të sipërmarrjes së lirë. Përmes kësaj platforme mbështesim edukimin gjatë gjithë jetës si mjet për zhvillimin personal dhe profesional të brezave. Kontributi juaj do të na ndihmojë në vazhdimin e këtij misioni në gjithë trevat shqipfolëse.

Mund të kontribuoni KETU. Falemnderit.

Must watch
Business Mag Nr. #33 - Nëntor 2023

Numri 33 i revistës tonë, i cili me krenari mund të quhet “Revista e Personazheve.” Në këtë numër, jemi fokusuar në trajtimin e personaliteteve të shquara në fusha të ndryshme, brenda dhe jashtë kufijve të vendit tonë.

Dinamika e emigracionit ka bërë që shqiptarët të kontribuojnë në mënyra të ndryshme në vende të shumta të botës, duke ruajtur gjithmonë lidhjen me atdhen. Numri ynë i ri shpalos ngjarjet dhe angazhimet e tyre, duke sjellë në fokus dinamikën e tyre në ekonominë globale.

Në faqet e revistës, do të njiheni me personalitete të rëndësishme si Drita Ivanaj, e cila me fondacionin e saj ndihmon në avancimin e arsimit dhe kulturës. Gjithashtu, do të përfshihemi në misionin e dr. Skënder Myrtezanit dhe anëtarëve të Vatra Queens, New York, për kthimin e eshtrave të At Fan Nolit në Shqipëri.

Marjana Koçeku, …

Shiko më shumë
Na ndiqni në rrjetet sociale
0